Da li jenjava epidemija malih boginja i velikog kašlja

Dr Begović Lazarević kaže da epidemiološka situacija, kada je reč o velikom kašlju, obećava, u smislu da se beleži drastično smanjenje broja obolelih. „Ako smo, na primer u januaru, imali 120 i nešto, u februaru 56, sada, zaključno sa jučerašnjim danom imamo samo sedam potvrđenih i prijavljenih obolelih od velikog kašlja, tako da se nadamo da će se uskoro, ako ne možda za mesec ili možda malo jače, sa dolaskom lepšeg vremena, većim boravkom na otvorenom, tu možda i steći uslovi da se odjavi epidemija”, izjavila je doktorka za Kliniku Nazdravlje.

Govoreći o morbilima, dr Begović Lazarević kaže da je zaključno sa jučerašnjim danom, registrovan 31 oboleli. „Tu ne možemo da kažemo da smo zadovoljni situacijom, odnosno drugim rečima, nema opuštanja. Jer otprilike na nedeljnom nivou mi imamo dva do tri potvrđena slučaja”, navela je gošća RTS-a.

Među obolelima od malih boginja, kada je reč o uzrastu, devetoro obolelih su bebe, odnosno deca starosti do pet godina. Osmoro obolelih je u uzrastu do 19 godina, 11 obolelih su stariji od 35 godina.

„Vakcinalni status je kod 20, takav da su nevakcinisani. Kod sedmoro obolelih je nepoznat vakcinalni status, i to su odrasle osobe koje nisu mogle da dođu do svog kartona, da bismo videli da li su vakcinisani jednom dozom. Oni su mogli samo da prime jednu dozu, ali kad to ne vidimo, ne možemo da kažemo da je poznat vakcinalni status. I dve obolele osobe su vakcinisane u skladu sa svojim uzrastom”, objasnila je doktorka.

Dodaje da je bilo i komplikacija i to kod odraslih osoba: „Komplikacije u vidu zapaljenja pluća su bile kod tri obolele osobe, a kod jedne su bile tečne stolice, kod druge osobe obolele, bilo je izraženo povraćanje”. Dr Begović Lazarević kaže da se jednom nedeljno dobija izveštaj o broju vakcinisane dece svim vakcinama koje su propuštene da se daju na vreme.

„Tako da se za MMR vakcinu uočava da je to porast u odnosu na onu nedelju kada nismo imali ni jedan potvrđen slučaj – veći od pet puta. Isto tako povećava se i broj dece koja dolaze na redovnu vakcinu. Znači pokretač da se roditelji, koji se iz bilo kog razloga plaše da svoju decu vakcinišu na vreme, je kada se pojave prvi oboleli”, kaže dr Begović Lazarević.

Govoreći o velikom kašlju, doktorka kaže da nema značajnijih promena u podacima u odnosu na one od pre mesec dana, do dva meseca. Deca uzrasta od 10 do 19 godina su najviše zastupljena među obolelima od velikog kašlja. Isto tako otprilike sa 60 odsto su i među obolelima potpuno vakcinisana deca.

Vakcina ne obezbeđuje dugotrajan, odnosno doživotan imunitet, već imunitet koji više nije solidan posle otprilike deset godina. Ima obolelih od 20 odsto i među odraslima.

Kada je reč o respiratornim infekcijama, poslednje dve nedelje zabeležen je pad broja obolelih.

„Ono što je najvažnije je da roditelji čija deca nisu vakcinisana sa MMR vakcinom, ukoliko dobiju visoku temperaturu, nikako ne treba da idu u kolektiv. Treba da ih ostave kod kuće, i da sačekaju da vide kako će se situacija sa površenom telesnom temperaturom ponašati u narednih nekoliko dana”, savetuje gošća Klinike Nazdravlje.

Virus koji u vazduhu lebdi dva sata

Doktorka je upozorila i na jačinu virusa morbila: „Virus morbila ostaje u vazduhu da lebdi jedno dva sata. Znači osoba koja je prošla istim putem posle obolele osobe, ukoliko nije vakcinisana, može da oboli. Znači ako se obolela osoba pojavi u nekoj populaciji, odnosno u nekom kolektivu gde su osobe bez imuniteta, može da zarazi čak 18 osoba. Tako da govorimo o najzaraznijem virusu i jako je zato bitno da deca koja dobiju temperaturu, a nisu vakcinisana, ne idu u kolektiv jer može da bude reč o malim boginjama”.

Najvažnija preventivna mera je vakcinacija i ostanak kod kuće, odnosno izolacija u kućnim uslovima dok se ne postavi prava dijagnoza, i dok se ne povuku simptomi. Dok se beleži blago poboljšanje epidemijske situacije, vakcinacija je i dalje od velike važnosti, kao i provetravanje prostorija, i ostanak kod kuće, što važi i za decu i za odrasle.

(RTS)