Kako jedan gradski zavod postaje konkurencija privatnim klinikama

Gradski zavod za kožne i venerične bolesti godišnje poseti više od 200.000 pacijenata. Posle 15 godina rada, kažu, usvojili su sve metode i procedure koje se rade u dermatokozmetici i polako postaju ozbiljan konkurent privatnim klinikama.

„Treba da izađemo na tržiste i da se uključimo u jedan takav rad, pogotovo što mi posedujemo stručne kadrove, kasnije smo uspeli da se i tehnički opremimo za sve ono što smo smatrali da treba da radimo. Naravno, mi nismo u mogućnosti da kupimo laser od 200.000, ali smo mogli da kupimo nešto što je IPL – pulsna svetlost, što isto može da zameni laser samo u manjem energetskom kapacitetu. Ali, sve procedure koje radi laser, može da se radi i sa tom pulsnom svetlošcu; sve ono što se radi u smislu mezoterapije, PRP-a, hemijskih pilinga svih vrsta“…, rekao je prim. dr Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti.

U Zavod se dolazi bez uputa lekara opšte prakse, samo uz zdravstvenu knjižicu, a pregled je besplatan. Iako su cene tretmana povoljnije nego u privatnim klinikama, kažu da Zavod zarađuje onoliko koliko je potrebno.

„Mi sredstva koja se tako zarade, koriste se najčešće za proširivanje određenih programa. Znači da kupimo neki novi materijal, da uvodimo neku novu metodu, da popravimo neki aparat. Taj novac se koristi za obnovu aparata, i ako ima nekad para, i za stimulacije naših zaposlenih koji su dali neki veći doprinos u radu“, dodaje Adamović.

Najstarija pacijentkinja ima 80 godina i dolazi na „antiejdž“ tretmane. Međutim, više je pacijenata između 12 i 25 godina koji imaju problema sa masnom kožom i aknama.

„Ono što je osnovno i od čega polazimo jesu hemijski pilinzi, to se radi od samog početka otvaranja, imamo srednje duboke, imamo površinske pilinge u zavisnosti od promena na koži i zelje pacijenta ili klijenta – ako koža nije problematična. Zatim, radimo mezoterapiju i radimo PRP, kao i hijaluronske filere, i u sklopu toga imamo i biološki tretman za neke osetljive kože sklone alergiji, crvenilu…“, izjavila je da Tanja Kozomara Dimitrijević, specijalista dermatovenerologije.

Posle pregleda u Zavodu, pacijent tu ne mora da uradi i preporučen tretman, već može da ode u bilo koju drugu kliniku ili kozmetički salon. U Zavodu kažu da planiraju usavršavanje novih metoda i procedura, kao i nabavku savremenijih aparata.

(RTS)