Za mnoge Evropljane put u Norvešku vodi preko Gornjeg Milanovca

Potrebnu diplomu za posao koji ih čeka u Norveškoj već imaju. Još jednu, važnu, dobiće posle tromesečnog kursa norveškog jezika u srpskom selu.

„Dolazim iz Španije i tu sam da naučim norveški jer nastavljam dalje. Tamo ću raditi kao apotekarka tako da moram da naučim da se sporazumevam“, kaže Marta.

„Ovde je zaista dobro okruženje tako da smo fokusirani na učenje novog jezika koji je možda za nas Italijane, zbog izgovaranja reči, malo teži“, navodi Đuzepe iz Italije.

Iako se u ovoj nesvakidašnjoj školi u selu Semedraž često govori pet različitih jezika, svi se dobro sporazumevaju. I svi imaju isti cilj.

„Neophodno je da učenici budu izuzetno jasni u svojim namerama da u Norvešku odu što je svakako slučaj sa ljudima koji su ovde, tako da uz određenu dozu posećenosti ovi izuzetno intenzivni kursevi mogu da urode plodom, što se pokazalo i ranije“, ističe profesorka norveškog jezika Anđela Đokić.

„Bio sam na razmeni u Norveškoj u Mušjenu godinu dana iz toga sam odlučio da naučim norveški kako bih se dalje školovao tamo“, kaže Lazar Milivojević iz Gornjeg Milanovca.

Škola skandinavskih jezika već postoji 40 godina. Tokom pandemije koronavirusa radili su onlajn, a potom su odlučili da nastavu organizuju u selu kod Gornjeg Milanovca.

„Rade samo norveški ili samo švedski svakodnevno po pet časova da bi dosegli nivo koji je neophodan za rad posebno u apotekama, zdravstvu, a kasnije lekari u svojim branšama u Norveškoj kao i medicinske sestre“, objašnjava Dragan Marković iz škole skandinavskih jezika.

U Semedraž dolaze polaznici iz raznih zemalje Evropske unije. Uz dobre uslove za učenje skandinavskih jezika upoznaju i srpske običaje, ljude, gradove. Iskustvo koje, kažu, neće zaboraviti u dalekom svetu.

(RTS)