Kako su Armanijeve torbe i kaiševe pravili eskploatisani kineski radnici

Giorgio Armani spa je na optužbe odgovorilo da su uvek vršili provere, i da će kompanija sarađivati sa nadležnim organima. Odeljenje za preventivne mere suda u Milanu odredilo je sudsku upravu za kompaniju koja se bavi dizajnom i proizvodnjom odeće i aksesoara italijanskog modnog giganta.

Kompanija je optužena da nije vršila obavezne kontrole i provere u vezi sa eksploatacijom radne snage, kao i da nije sprovodila mere provere realnih uslova rada omogućivši na taj način vršenje nezakonitog oblika regrutovanja i organizovanja radne snage preko posrednika koji angažuju, i u ime preduzetnika uzimaju mito i radnike na dan van uobičajenih, legalnih kanala za zapošljavanje i bez poštovanja ugovorenih stopa na minimalne zarade.

Karabinjeri objašnjavaju da je modna kuća Armani, putem ugovora o nabavci, poveravala, preko interne kompanije osnovane ad hoc, za dizajn i proizvodnju kolecija mode i aksesoara, Armani Operations spa, celokupnu proizvodnju jednog dela kolekcije torbi i aksesoara 2024. trećim kompanijama.

Međutim, kompanija koja je dobavljač samo nominalno poseduje adekvatne proizvodne kapacitete te je kompetitivna na tržištu samo tako što će se osloniti na kineske fabrike smanjivši troškove proizvodnje uz ekspolataciju radne snage na ilegalan način.

Taj sistem omogućava maksimizaciju profita podstičući kineske fabrike, koje su zapravo te koje zaista proizvode robu, da smanje troškove rada bez doprinosa, osiguranja i direktnih poreza, pribegavajući radu na crno, nepoštovanju pravila o bezbednosti i zdravlju radnika na radnom mestu kao i nepoštovanju nacionalnih kolektivnih ugovora o radu koji regulišu zarade, radno vreme, pauze i rad tokom praznika.

Od decembra 2023. karabinjeri su sprovodili istrage o metodama proizvodnje, pakovanja i marketinga odevnih predmeta visoke mode u Italiji proverom kompanija kojima je povereno snabdevanje, kao i neovlašćenih fabrika kojima upravljaju isključivo Kinezi iz okoline Milana i Bergama.

Proverene su četiri fabrike koje su definisane kao neregularne u kojima je identifikovano 29 radnika od kojih je 12 zaposleno na crno dok je devet osoba nelegalno boravilo u Italiji. U fabrikama u kojima se zaista obavljala neautorizovana proizvodnja, utvrđeno je da su radnici radili u uslovima potpune eksploatacije tj. da su bili plaćeni ispod minimalne zarade, radili su prekovremeno i u nezdravoj radnoj sredini koja je definisana kao potpuno nesigurno radno mesto bez zdravstvene kontrole.

Ti radnici su i živeli u užasnim uslovima, u bespravno izgrađenim spavaonama koje nisu ispunjavale sanitarno higijenske uslove koje su karabinjeri definisali – ispod etičkog minimuma.

Pod istragom su četiri vlasnika kineskih kompanija i devet osoba koje nemaju dozvolu boravka, a kompanijama su izrečene kazne od preko 80.000 evra kao i administrativne sankcije od 65.000, dok četiri kompanije moraju da obustave rad.

Sudije iz Milana su napisale da se ne radi o sporadičnim epizodama već o generalizovanom sistemu koji se tiče različitih proizvoda poput tašni i kaiševa, te da se to radi još od 2017. godine, a da je poslednja provera pokazala da marka Armani realizuje svoje proizvode u kineskim nelegalnim fabrikama na tlu Italije.

Iz Giorgio Armani spa odgovaraju da su oduvek koristili sve mere kontrole proizvodnje.

„Naša kompanija je oduvek preuzimala sve mere kontrole i prevencije ne bi li izbegla zloupotrebu bilo koje vrste u lancu proizvodnje“, piše u saopštenju kojim je Giorgio Armani spa komentarisala odluku suda u Milanu, dodajući da će „sarađivati sa organima reda uz maksimalnu transparentnost, ne bi li pojasnili svoju poziciju u čitavoj situaciji“.

(RTS)