Španija: Kada su posle 500 dana došli po nju – nije želela da izađe iz pećine

Noseći tamne naočare dok se prilagođavala prolećnoj svetlosti u južnoj Španiji, planinarka Beatriz Flamini rekla je smešeći se, novinarima da joj je „vreme proletelo” i da ne želi da izađe.

„Kada su došli po mene, spavala sam. Mislila sam da se nešto nepredviđeno dogodilo. Nisam završila knjigu“, rekla je.

Njen tim za podršku rekao je da je oborila svetski rekord za najduže vreme provedeno u pećini u eksperimentu koji su pratili naučnici, koji proučavaju ljudski um i cirkadijalne ritmove.

Imala je 48 godina kada je ušla u pećinu. Bila je sama pod zemljom za dva rođendana.

Flaminijeva je započela svoj izazov u subotu, 20. novembra 2021. – pre izbijanja rata u Ukrajini, i smrti britanske kraljice Elizabete Druge.

Izašla je jednom na osam dana, otkrili su iz njenog tima, ali je tada ostala izolovana u šatoru, jer je čekala popravku rutera koji je koristila za slanje audio i video zapisa, kako bi obaveštavala tim o svom stanju.

Sada ju je dočekao niz kamera, kao i članovi tima za podršku sa kojima se izgrlila.

Upitana da li je ikada razmišljala o tome da pritisne „panik-dugme” ili napusti pećinu, odgovorila je: „Nikada. U stvari, nisam ni htela da izađem”.

Flaminijeva je vreme u pećini pod zemljom provodila radeći vežbe, slikajući i crtajući, i pletući šešire. Imala je i dve GoPro kamere koje su joj poslužile da dokumentuje to svoje vreme, potrošila oko 1.000 litara vode, pročitala 60 knjiga…

Rekla je da je započela izazov pokušavajući da prati vreme. „Na 65. dan prestala sam da brojim, i izgubila sam percepciju vremena“, rekla je ona.

Bilo je teških trenutaka – kao kada su u pećinu ulazile muve u rojevima, ali i nekih lepih: „Ako imaš san i ostvaruješ ga – nema mesta suzama“.

Rekla je da je „dobro jela i uživala u tišini”. Radovala se poslasticama kao što su avokado, sveža jaja i čiste majice koje joj je njen tim za podršku slao.

„Nisam pričala sama sa sobom naglas, ali sam vodila interne razgovore i odlično se slagala sama sa sobom“, našalila se Flaminijeva.

„Morate da ostanete svesni svojih osećanja. Ako se plašite, to je nešto prirodno, ali nikada ne puštajte paniku da prevlada jer ćete se paralisati”, objasnila je.

Flaminijevu je pratila grupa psihologa, istraživača, specijalista za pećine i fizičkih trenera koji su tražili uvid u to kako društvena izolacija i dezorijentacija mogu uticati na vreme, obrasce mozga i san.

Ona je rekla da će se sada „dati u ruke lekarima” da prouče uticaj na njeno telo i um pre planiranja novih planinarskih i speleoloških projekata.

Veb-stranica Ginisove knjige rekorda dodeljuje nagradu za „najduže vreme provedeno pod zemljom“ i nosioci rekorda su rudari iz Čilea i Bolivije koji su proveli 69 dana na 688 metara 2010.

Portparol Ginisa za sada nije potvrdio da postoji poseban rekord za dobrovoljno vreme boravka u pećini, i da li ga je Flaminijeva oborila.

I mi Milutina za Ginisa imamo

I u našim krajevima zabeleženo je jedno slično iskustvo sa razliko od 36 dana. Zaljubljenik u prirodu Milutin Veljković, rođen 1935, dobrovoljno je bio zazidan u pećini Samar kod Svrljiga od juna 1969. do kraja septembra 1970. Proveo je tada neprekidno pod zemljom 464 dana.

Na taj korak se odlučio dobrovoljno, realizujući istovremeno i jedinstven naučni eksperiment. Tokom boravka u pećini Milutin se bavio arheološkim iskopavanjima i istraživao prostorije pećine pa je tako pronašao ljudsku vilicu, koplje ratnika iz neutvrđenog istorijskog perioda, veliki broj životinjskih kostiju, nekih potpuno nepoznatih…

Hranio se iz konzervi i dvopekom, a uz pomoć agregata, radila je Veljkovića radio-stanica, kao i 30 sijalica. Bio je opskrbljen dovoljnom količinom lekova, a imao je i plinsku bocu, mikroskop, pisaću mašinu i instrumente za merenje temperature i vlage. O svom jedinstvenom iskustvu, Veljković je objavio knjigu Pod kamenim nebom.

(RTS)