Hirurg otkrio jezivu informaciju šta se dogodi s vašim mozgom nakon smrti: ‘Mnogi misle da je tu kraj’

Medicinski stručnjak otkrio je iznenađujuću činjenicu o mozgu, posebno u trenutku smrti.

Iako smo ovu ideju možda već videli u filmovima i popularnoj kulturi, postoje naučni dokazi koji to podržavaju. dr. Rahul Jandial, poznati neurohirurg i neurobiolog, razgovarao je o tome sa kolegom dr Ranganom Čaterdžijem u podkastu „Osećaj se bolje, živi duže“. Jandial je istraživao način na koji mozak umire i otkrio dramatičnu činjenicu: nakon što srce stane, mozak zadržava električnu aktivnost nekoliko minuta.

Jandial objašnjava da se, zahvaljujući elektrodama na lobanji, aktivnost mozga može pratiti u poslednjim trenucima života. Nakon što srce prestane da kuca i monitor srca pokaže ravnu liniju, mozak doživljava snažan nalet aktivnosti, sličan moždanim talasima tokom sna ili intenzivnog pamćenja.

„Ovaj nalet aktivnosti traje nekoliko minuta nakon što srce stane“, rekao je Jandial. „Mozak aktivira sve svoje neurotransmitere, stvarajući najintenzivniji san do sada.“ On upoređuje ovaj fenomen sa iskustvima blizu smrti, gde ljudi često prijavljuju sećanja za ceo život, prenosi LADbible.

Jezivi podatak

Dr. Jandial takođe naglašava važnost držanja voljene osobe za ruku duže nakon smrti, jer mozak još uvek prima krv i glukozu da bi ga podstakao na nekoliko trenutaka. On veruje da ovi poslednji trenuci pružaju osećaj mira i konačnog, grandioznog sna.

U svojoj novoj knjizi „Evo zašto sanjate: šta vaš mozak u snu otkriva o vašem budnom životu“, Jandial istražuje ovu temu detaljnije.

Zaključujući razgovor, dr Jandial je istakao da naš „mozak iz snova“ održava našu kreativnost i otvorenost. U poslednjim trenucima, mozak nudi udobnost i slavi život koji smo živeli.

(Krstarica)