Japan proglasio rat polenu

Japanski premijer Fumio Kišida obećao je svojim sunarodnicima da će se boriti protiv polenske groznice, nazivajući alergiju na polen zdravstvenim problemom koji zahteva hitnu akciju vlade, piše britanski Gardijan.

Kako je koncentracija polena u vazduhu u Tokiju dostigla najviši nivo u poslednjoj deceniji, Kišida je ove nedelje pred parlamentarnim odborom rekao da je alergijski rinitis postao „društveni problem“, dodajući da će raditi sa ministrima na osmišljavanju rešenja.

Premijerova reakcija i komentari u stvari su odgovor na pitanje poslanika iz vladajuće Liberalno-demokratske partije koji je alergiju opisao kao „nacionalnu bolest“ i sugerisao da bi Kišida „ušao u istoriju“ ako bi je iskorenio.

Procena stručnjaka je da oko 40 odsto japanskog stanovništva ima simptome polenske groznice – uključujući svrab, suzenje očiju i kijanje – čim kedar i čempres, kojih u ovoj dalekoistočnoj zemlji ima u izobilju, počnu da otpuštaju polen, početkom godine.

Najnovija epidemija delimično objašnjava zašto toliko ljudi nastavlja da nosi maske za lice napolju, uprkos nedavnom dodatnom ublažavanju vladinih mera u vezi sa sprečavanjem širenja virusa korona.

Za rasprostranjenost polenske groznice u Japanu okrivljuje se posleratni program pošumljavanja, tokom kojeg je drveće zasađeno velikom brzinom kako bi se pomoglo građevinskoj industriji zemlje. Kada je cena uvoznog građevinskog materijala pala tokom 1970-ih i 1980-ih godina, japanske šume su nastavile da rastu neometano i emituju polen sve više.

Ovogodišnja sezona polena izazvala je pomamu za antihistaminicima i drugim proizvodima počev od sprejeva za nos do zaštitnih naočara. Neke prodavnice prijavile su udvostručenje prodaje u poređenju sa prva tri meseca 2022. godine.

Kompanija za marketinško istraživanje i analizu „Intage“, saopštila je da se prodaja sredstava poput antiinflamatornih sprejeva za nos više nego udvostručila tokom nedelje od 27. februara do 5. marta, dok je prodaja kapi za oči protiv alergija porasla 233 odsto, izvestio je list Japan Times.

Temperature koje su više od uobičajenih za ovo doba godine, samo su pogoršale stvari kod onih osoba koje imaju ove tegobe, a oslobađanje polena u nekim oblastima počelo je i dve nedelje ranije nego prošle godine, navodi Japansko meteorološko udruženje.

Ministarstvo životne sredine je nedavno upozorilo da će Tokio i 11 drugih prefektura imati najveću koncentraciju polena kedra u poslednjih 10 godina, što je navelo neke kompanije da obezbede zaposlenima „nadoknade za alergijski rinitis“ koje mogu trošiti na posete klinikama i prepisane preparate i medicinska sredstva.

U studiji iz 2020. godine o japanskoj polenskoj groznici, oko 80 odsto ispitanika reklo je da ih simptomi čine manje produktivnim.

Očekuje se da će plan premijera Kišide podrazumevati više seče drveća i ponovnog pošumljavanja, ali vrstama koje emituju manje polena, kao i popularizaciju vrste pirinča za koju se tvrdi da ublažava simptome polenske groznice, piše japanski dnevni list Mainići šimbun.

Za sada, međutim, mnogi oboleli imaju malo izbora: da nastave da se pokrivaju maskama i prave zalihe lekova.

(RTS)