Jedinstvena kolekcija – 250 uskršnjih jaja sa svih meridijana

Iza vrata Vladičanskog dvora Eparhije šumadijske krije se jedinstvena kolekcija uskršnjih jaja. Počeo je da ih sakuplja osamdesetih godina prošlog veka počivši episkop šumadijski Sava.

Tradiciju je nastavio vladika Jovan dolaskom na tron Eparhije šumadijske 2002. godine. Jaja su dobijali na poklon od arhijereja, visokih zvaničnika, javnih ličnosti i vernika…

„Nažalost, mi nemamo podatke, ne možemo poređati jaja hronološki iz razloga što su zapravo ovo je bila jedna privatna kolekcija vladike Save i kasnije vladike Jovana i na osnovu natpisa mi možemo samo saznati odakle su ona stizala i da su poklon različitih crkvenih zajednica iz celoga sveta“, ističe Dragiša Bogičević, sveštenik Sabornog hrama Eparhije šumadijske.

Kolekciju čine kokošija, nojeva, guščja i prepeličja, ali i drvena jaja, uglavno rukom oslikana. Čuvaju se, baš kao i prvo ofarbano jaje crvenom bojom za Uskrs, koje je po narodnom verovanju čuvarkuća.

„Simbol farbanja jaja zapravo predstavlja i taj simbol rađanja novog života, odnosno da Hrišćani kroz praznik vaskrsenja Gospoda i spasitelja našeg Isusa Hrista zapravo zadobijaju jednu u potpunosti novu dimenziju, odnosno život večni. Zapravo i iz tog kucanja se i mi pozdravljamo sa rečima Hirsots vaskrse, Vaistinu vaskrse“, kaže Dragiša Bogičević, sveštenik Sabornog hrama Eparhije šumadijske.

I dok će se šarenolikosti uskršnjih jaja diviti građani samo tokom Uskrsa, ova iz jedinstvene kolekcije Eparhije šumadijske ostaju za buduća pokoljenja.

Svako od oko 250 uskršnjih jaja u Vladičanskom dvoru u Kragujevcu ima svoju priču. Šarana različitim tehnikama predstavljaju prava umetnička dela za gledanje i divljenje. 

(RTS)