Sud je proglasio muškarca krivim za seksualni napad i kaznio ga sa 1.620 evra, sankciju koju je potvrdio pokrajinski sud u Madridu.
Osuđeni muškarac je slučaj izneo pred Vrhovni sud, tvrdeći da nije bilo nasilja ili zastrašivanja u njegovoj interakciji sa ženom.
Prema sudskim dokumentima, tvrdio je da se žrtva „možda osećala uznemireno, uvređeno, žrtvom upada u njenu zonu udobnosti, ali nikada nije postojao jasan rizik po njen seksualni integritet“.
Takođe je tvrdio da se incident dogodio na javnom mestu, u blizini policijske stanice i usred dana. Njegov pravni tim je insistirao na tome da njegovi postupci najviše predstavljaju manje krivično delo uznemiravanja seksualne prirode na javnom mestu.
Međutim, Vrhovni sud je u svojoj presudi utvrdio da je susret prevazišao puko uznemiravanje, navodeći da je postojala „jasna seksualna komponenta jer joj je čak i poljubio ruku“.
Žena, dodao je sud, „ne može da toleriše da bude izložena muškarcu koji je uzima za ruku i ljubi je bez pristanka u radnjama koje imaju jasnu i očiglednu seksualnu konotaciju“.
Dvoje sudija je glasalo protiv, verujući da incident nije bio slučaj seksualnog napada.
„Poljubac (ili dva) u ruku druge osobe je, u našoj kulturi, oblik pozdrava, sada zastareo“, rekle su sudije koje su glasale protiv, prema sudskim dokumentima.
Dodali su da, zajedno sa ljubljenjem nekoga u obraz ili rukovanjem, ovo „nisu činovi seksualne prirode“.
Samo da znači da
Pitanje seksualnog pristanka je poslednjih godina bilo u centru intenzivne debate u Španiji.
Zakon usvojen 2022. godine, poznat kao zakon „Samo da znači da“, stavio je naglasak na potrebu za pristankom i eliminisao potrebu za dokazivanjem da li je bilo nasilja ili zastrašivanja da bi se susret smatrao seksualnim napadom.
Španski pravni veb-sajt Confilegal.com ispitao je presudu i rekao da je sud naveo šest kriterijuma za optužbu.
Zaključeno je: „Praktično pravilo koje proizilazi iz šest kriterijuma je jasno: ponašanje ‘ad extra’ prema telu žrtve – gestovi, izrazi, predlozi bez fizičkog kontakta – je ulično uznemiravanje; ponašanje ‘ad intra’ – dodirivanje, ma koliko blago – je seksualni napad.“
Godine 2023, predsednik Španskog fudbalskog saveza, Luis Rubijales, izazvao je ogromnu kontroverzu kada je proslavio pobedu ženskog tima u finalu Svetskog prvenstva poljupivši igračicu Dženi Ermoso u usne.
Rekao je da je poljubac bio uz pristanak, što je ona negirala. Slučaj je dospeo na sud i 2025. godine Rubijales je proglašen krivim za seksualni napad i kažnjen novčanom kaznom od 10.800 evra.
Rubijalesu, koji se suočavao sa mogućom zatvorskom kaznom od dve i po godine zbog tog dela, takođe je zabranjeno da se približi Ermosovoj na manje od 200 metara ili da je kontaktira godinu dana.
(RTS)
