Kako se boriti protiv zimskog bluza promenom ishrane

Šta je zajedničko za Adel i Majli Sajrus? Obe pate od SAP-a, što je akronima za sezonski afektivni poremećaj, oblika depresije, izazvane mračnijim zimskim danima. Pogađa veliki broj ljudi, a simptomi uključuju razdražljivost, anksioznost, letargiju, nedostatak koncentracije, prejedanje, društvenu izolaciju i probleme sa spavanjem.

Ako osećate da vas hvata zimski bluz, ishrana može biti odlična prva linija odbrane. Evo tri načina da poboljšate svoju ishranu kako biste se odbranili od SAP-a.

Pečurke bogate vitaminom D

Neki dokazi ukazuju na korelaciju između niskog nivoa vitamina D i ovog sezonskog afektivnog poremećaja. Ovo ima smisla s obzirom na to da se vitamin D uglavnom proizvodi u našoj koži kada je izložen suncu, tako da većina ne dobija dovoljnu količinu. Zato lekari uglavnom preporučuje da svi odrasli uzimaju suplement vitamina D u jesen i zimu.

Vitamin D je takođe prisutan u nekoliko namirnica, kao što su masna riba (koja takođe sadrži omega-tri masne kiseline koje su neophodne za celokupno zdravlje mozga), pečurke i jaja. Dakle, dajte sebi dodatni podsticaj tako što ćete za doručak napraviti omlet od dimljene skuše, pečuraka i spanaća.

Pržite nekoliko seckanih pečuraka u velikom tiganju nekoliko minuta, dodajte šaku listova spanaća, a kada splasnu ubacite šaku dimljene skuše i prelijte sa dva umućena jaja. Začinite i kuvajte dva minuta s jedne strane, pa okretnite i drugu stranu.

Užina bogata magnezijumom

Magnezijum je poznat kao hranljiva materija da se osećamo dobro, to je ključna uloga koju igra u regulisanju našeg raspoloženja, pomaže nam da se opustimo i takođe pomaže u spavanju. Istraživanja su pokazala da je nedostatak magnezijuma povezan sa depresijom, i iako nije bilo istraživanja o vezi između nivoa magnezijuma i SAP-a, s obzirom da je ovo oblik sezonske depresije, onda ima smisla uključiti puno magnezijuma u našu ishranu. u ovo doba godine.

Najbolji izvori magnezijuma su semenke bundeve, čia semenke, smeđi pirinač, spanać, bademi, indijski oraščići, crni pasulj, soja, puter od kikirikija, banane, avokado i crna čokolada (preko 85 procenata čvrste supstance kakaoa). Odlična užina bogata magnezijumom je tostirani hleb od celog zrna, namazan kvalitetnim puterom od orašastih plodova (samo mleveni orasi – bez dodavanja ulja ili šećera), bananom isečenom na kolutiće, a zatim pospite semenkama bundeve i čie . Biće još ukusnije ako malo pospete cimeta.

Jedite više ćuretine i jaja

Triptofan možda zvuči komplikovano, ali to je, u stvari, aminokiselina koju telo sintetiše u serotonin, hormon sreće. Serotonin je hemijski glasnik koji pomaže u poboljšanju našeg raspoloženja i načina spavanja. Stoga je razumljivo da je proizvodnja serotonina važan deo kompleta alata za borbu protiv SAP-a.

Namirnice koje sadrže triptofan uključuju nemasnu piletinu i ćuretinu, govedinu, svinjetinu, tofu, lososa, soju, semenke bundeve, sir, mleko i jaja. Ali postoji kvaka. Da biste sintetizovali serotonin u mozgu iz triptofana u krvi, morate da jedete ovu hranu zajedno sa složenim ugljenim hidratima koji pomažu da se triptofan prođe kroz krvno-moždanu barijeru. Pirinač, ovas ili hleb od celog zrna su odličan izbor.

(RTS)