Italijanski dnevni list Korijere dela sera slavi 150 godina postojanja

Povodom jubileja, čitaocima je ponuđena anastatička kopija prvog broja lista Korijere dela sera, verna reprodukcija naslovne strane objavljene 5. i 6. marta 1876. godine. Na taj način obeležen je početak dugog novinarskog puta tokom kojeg je list beležio ključne trenutke italijanske istorije.

Obeležavanju godišnjice pridružile su se i Pošte Italije (Poste Italiane), koje su izdale prigodnu poštansku marku namenjenu za domaći poštanski saobraćaj u Italiji.

Na markici je prikazana tipografska matrica sa pokretnim slovima, simbol tradicionalne štampe, dok se u pozadini nalazi prva stranica prvog broja lista. U središtu je i zvanični logo povodom 150 godina postojanja. Poseban filatelistički žig prvog dana izdanja bio je dostupan u pošti Milano 24.

Svečanost u Skali uz prisustvo predsednika Italije

Centralni događaj proslave održan je u Milanskoj skali (Teatro alla Scala) na manifestaciji pod nazivom „Corriere 150 anni. La libertà delle idee“. (Korijere 150 godina. Sloboda ideja). Svečanosti je prisustvovao i predsednik Italije Serđo Matarela, koji je dočekan dugim aplauzom.

Program su otvorili gradonačelnik Milana Đuzepe Sala, upravnik Skale Fortunato Ortombina, direktor lista Lućano Fontana i predsednik kompanije RCS MediaGroup Urbano Kairo.

Tokom večeri smenjivali su se govori, lična svedočenja i umetnički program. Istorijske tekstove iz arhive lista čitale su glumice Kristijana Kapotondi i Serena Rosi.

Muzički deo programa izveo je Orkestar Skale pod dirigentskom palicom Aleksandera Sodija, uz izvođenje Himne Italije i odlomaka iz opera Norma kompozitora Vinćenca Belinija, kao i Sumrak bogova (Götterdämmerung) autora Riharda Vagnera.

Na događaju je premijerno predstavljen i dokumentarni film 150 godina Korijere dela sere, priča o Italiji (150 anni Corriere della Sera. Il racconto dell’Italia), koji je predstavio predsednik Fondacije Korijere Ferućo de Bortoli. Dokumentarac se od 7. marta prikazuje u više od 40 bioskopa širom Italije.

Poruke institucija i sećanje na mladog Valdiserija

Povodom jubileja stigle su i brojne čestitke iz političkog i društvenog života. Među njima i poruka predsednice italijanske vlade Đorđe Meloni, koja je istakla da list tokom svoje „slavne istorije nikada nije zaboravio svoju osnovnu misiju, da građane informiše autoritativno i da doprinosi snazi italijanske demokratije“. Ono što mnogi ne znaju jeste da je Đorđa Meloni novinarka upisana u Udruženje novinara Italije.

Meloni je u poruci podsetila i na ličnu uspomenu povezanu sa novinarima lista, tragičnu smrt osamnaestogodišnjeg Franćeska Valdiserija, sina novinara Paole di Karo i Luke Valdiserija, koji je 2022. godine poginuo u saobraćajnoj nesreći u Rimu.

Proslava tokom cele godine

Obeležavanje 150 godina postojanja lista nastaviće se tokom cele godine kroz niz kulturnih i izdavačkih projekata. Planirano je objavljivanje specijalnih izdanja, knjiga o istoriji lista, kolekcije anastatičkih primeraka istorijskih brojeva, kao i digitalnih sadržaja i televizijske serije od deset epizoda.

Posle jednog i po veka postojanja, Korijere dela sera nastavlja da prati savremene promene u medijima i društvu, ostajući jedan od ključnih glasova italijanskog novinarstva.

(RTS)