Premalo razmišljamo o tome šta svakodnevna obuća čini našim zglobovima, tetivama i kostima. Ali telo pamti sve, a posebno stopala – prvi amortizeri svakog našeg koraka. Modne žrtve, pazite: neke cipele mogu vam ostaviti bukvalne ožiljke.
Cipele koje stopala mrze
Visoke potpetice
Iako vam vizuelno produžavaju noge i dodaju dašak elegancije, štikle veće od pet centimetara pretvaraju hodanje u borbu protiv gravitacije. Previše pritiska na prednji deo stopala može izazvati otok, burzitis i prelome stresa. Dugoročno? Nimalo glamurozno.
Baletanke i japanke
Čini se da su sinonim za udobnost, a u stvari su „vukovi u ovčijoj koži” kada je zdravlje u pitanju. Nedostatak potpore luka negativno utiče na čitav niz zglobova – od skočnih zglobova do leđa. Posebno su nezahvalni za duže šetnje.
Platforme i tvrdi đonovi
Cipele sa debelim, čvrstim đonom ne dozvoljavaju da se stopalo prirodno savija. Rezultat je prekomerno opterećenje pojedinih kostiju u prednjem delu stopala i povećan rizik od mikropovreda.
Špicasti modeli
Elegantan, ali nemilosrdan dizajn. Cipele koje stisnu prste u „ugriz vilice“ često dovode do čukljeva, deformiteta i bolnih tragova pritiska. Ako ste ikada pokušali da stavite tri prsta u prostor jednog – znate o čemu govorimo.
Zdravlje stopala: brojevi ne lažu
Čak 90 odsto žena nosi cipele koje su im premale. Posledice uključuju artritis, bolne zglobove, lošu cirkulaciju i nakrivljeno držanje koje kasnije zahteva fizioterapeuta, a ne nove cipele. Naizgled mali kompromis sa veličinom može imati ozbiljne posledice po zdravlje celog lokomotornog sistema.
Kako odabrati cipele koje neće biti vaša propast
Prvo i najvažnije – redovno proveravajte veličinu stopala jer se ona menja sa godinama.
Izaberite modele koji nude čvrstu, ali fleksibilnu podršku.
Izbegavajte obuću koja stisne prste ili podiže petu do neba.
Nemojte se oslanjati samo na izgled – pitajte svoja stopala za mišljenje.
Noge vas nose kroz život svaki dan. Najmanje što im dugujete jeste da ih usput ne uništite.
(Krstarica)