Odrastanje uz stroge roditelje može ostaviti duboke tragove u odraslom dobu – na načine koje mnogi ne povezuju odmah sa porodičnim vaspitanjem. Roditelji koji su veoma zahtevni, emocionalno distancirani ili koji ljubav uslovljavaju ponašanjem deteta mogu nenamerno da oblikuju odrasle koji imaju poteškoća sa poverenjem, samopouzdanjem i donošenjem odluka.
Iako su neka pravila neophodna za bezbednost i razvoj, stručnjaci primećuju da preterana strogost često dovodi do toga da se dete oseća nesigurno, nedovoljno dobro i stalno pod pritiskom. To su znaci koji, prema mišljenju raznih stručnjaka, mogu otkriti da je neko odrastao u takvom okruženju.
1. Imaju izražen strah od greške
Ljudi koji su odrasli sa strogim roditeljima često nose duboko ukorenjen strah od neuspeha. Oni greške ne vide kao priliku za učenje, već kao nešto što ih čini manje vrednim. Stručnjaci primećuju da su takve osobe često preterano samokritične jer su u detinjstvu greške pre kažnjavane nego što su prihvatane kao normalan deo razvoja.
2. Uvek traže odobrenje drugih
Zbog odrastanja u domu gde su pohvale bile retke, odrasli iz takvih porodica često traže spoljnu potvrdu. Teško veruju u sopstvene sudove, pa često sumnjaju u svoje odluke dok ih neko ne potvrdi. Njihovo samopouzdanje uslovljeno je mišljenjem drugih.
3. Osećaju krivicu kada postavljaju granice
Jedan od znakova da je osoba odrasla uz stroge roditelje jeste nelagodnost u izražavanju sopstvenih potreba. Granice ih podsećaju na bunt, a bunt je u detinjstvu strogo kažnjavan. Umesto da osećaju ponos što znaju kako da kažu „ne“, oni osećaju krivicu ili strah od odbijanja.
4. Imaju problema sa poverenjem u odnosima
Stručnjaci ističu da odrasli koji su kao deca bili pod stalnim nadzorom teško razvijaju zdravo poverenje u partnere ili prijatelje. Navikli su da kontrolišu, pa često osećaju potrebu da sami sve drže „pod kontrolom“, ili se, pak, povlače i teško se otvaraju drugima.
5. Često im je teško da se opuste
Zbog stalne napetosti kod kuće, mnogi od njih imaju problema da se opuste i uživaju u trenutku kao odrasli. Opuštanje im se čini „nezasluženim” – kao da to moraju da zarade. Često, čak i u trenucima odmora, osećaju se kao da „ne rade dovoljno“.
6. Teško prihvataju pohvale
Ako je pohvala bila retka u detinjstvu ili je dolazila samo sa postignućem, pohvala u odraslom dobu može delovati neprirodno ili čak neprijatno. Često pokušavaju da ih omalovaže ili odmah preusmere pažnju na njihove nedostatke jer priznanje nije nešto na šta su navikli.
Posledice strogog vaspitanja ponekad su na prvi pogled nevidljive, ali imaju snažan uticaj na emocionalno zdravlje i odnose. Prepoznavanjem ovih obrazaca moguće je krenuti ka zdravim načinima razmišljanja i ponašanja.
(Index.hr)
(Krstarica)