Četiri cifre koje svakodnevno koristimo kao PIN za svoje kartice svima su dobro poznate. Iako se sve više ljudi okreće mobilnom plaćanju, koristeći svoj otisak prsta ili PIN za otključavanje, poznavanje PIN-a kartice je i dalje neophodno za obavljanje raznih transakcija – bilo da koristite onlajn bankarstvo, POS terminale ili bankomate. Ali da li ste znali da postoje određene kombinacije brojeva koje su češće od drugih, pa ih je lakše pogoditi? Prema istraživanju koje je sproveo Nik Beri iz Data Genetics-a, najpopularniji PIN na svetu je i dalje ‘1234’, prenosi Zimo.
Iako se na prvi pogled čini da kombinacija broja kartice i četvorocifrenog PIN-a daje dovoljno sigurnosti, sajber kriminalci pokazuju da to nije uvek tako. Iako postoji čak deset hiljada mogućih kombinacija, korisnici koji biraju najčešće brojeve znatno olakšavaju posao hakerima. Opšte je poznato da uobičajene kombinacije kao što su datum rođenja ili četiri identična broja ne treba koristiti za PIN-ove, ali su upravo takve kombinacije najčešće među korisnicima.
Uprkos brojnim upozorenjima, ‘1234’ i dalje drži prvo mesto kao najčešće korišćeni PIN, čineći 11 procenata svih analiziranih PIN-ova. Usko prate ‘1111’, ‘0000’ i ‘1212’“. Ostale česte kombinacije uključuju ‘7777’, ‘1004’, ‘2000’, ‘4444’, ‘2222’ i ‘6969’.
Zašto je ovo važno?
Korisnici sa ovim PIN-ovima su u većem riziku, jer bi hakerima bio potreban samo 61 pokušaj da pogode trećinu svih analiziranih PIN-ova. Čak i sa pet pokušaja, haker bi mogao da otkrije 20 odsto PIN-ova. Istraživanje je pokazalo i koji su PIN-ovi najmanje korišćeni. Na primer, kombinacija ‘8068’ pojavila se samo 25 puta u bazi podataka od 3,4 miliona analiziranih PIN-ova.
Ostale retke kombinacije uključuju ‘8093’, ‘8398’, ‘7638’, ‘8428’ i ‘8285’. Ako se vaš PIN nalazi na ovoj listi manje korišćenih kombinacija, veće su šanse da ga hakeri ne pogode. Međutim, ako se vaš PIN nalazi na listi najčešćih kombinacija, možda je vreme da razmislite o njegovoj promeni. Mnoge banke vam dozvoljavaju da promenite svoj PIN putem onlajn bankarstva ili na bankomatu, tako da bi bilo pametno da proverite opcije u vašoj banci.
Koji PIN izabrati?
Važno je da kombinacija brojeva bude nasumična, ali i da vam ima smisla kako biste je lakše zapamtili. Jedan od saveta je da izaberete kombinaciju koja formira reč koju možete lako da zapamtite. Oni stariji pamte vreme kada su SMS poruke pisane višestrukim pritiskom na tastere da bi se došlo do određenog slova. Ovaj princip možete primeniti i kada birate PIN na bankomatu, gde se često nalaze slova uz brojeve. Na primer, ako odaberete reč „DANI“, PIN može biti „3264“, ili ako želite reč „ZIMA“, može biti „1466“.
Važno je da se izabrana reč lako pamti kako ne biste nailazili na poteškoće prilikom korišćenja kartice. Stručnjaci takođe preporučuju periodično menjanje PIN-a kako bi se dodatno povećala bezbednost. I naravno, ne bi trebalo da delite svoj PIN sa drugima ili da ga unosite na nesigurnim mestima.
(Krstarica)