Ne verujte reklami! Ove 3 stvari morate da proverite pre kupovine aparata za pritisak

Saznajte kako da izaberete pravi aparat za merenje pritiska – digitalni ili ručni, za nadlakticu ili zglob, uz savete za pravilnu upotrebu i čuvanje.

Sve više mladih ima problema sa visokim pritiskom, pa je aparat za merenje pritiska postao neophodan u svakom domu. Bez obzira na to da li neko u porodici ima srčane tegobe, redovna kontrola pritiska može sprečiti ozbiljne posledice poput infarkta i moždanog udara.

Koji aparat je najbolji za kućnu upotrebu?

Digitalni aparati su najjednostavniji za korišćenje – sami naduvavaju manžetnu i prikazuju rezultat na ekranu. Idealni su za starije osobe i one sa slabijim vidom. Međutim, ako korisnik ima problema sa sluhom, preporučuje se klasičan aparat sa manometrom.

Nadlaktica ili zglob – gde je preciznije?

Aparati koji se postavljaju na nadlakticu daju preciznije rezultate jer mere pritisak sa vene najbliže srcu. Zglobni aparati su praktični za putovanja, ali nisu pouzdani za starije od 50 godina zbog slabije periferne cirkulacije.

Kako pravilno čuvati aparat?

Aparat treba držati na suvom i hladnom mestu, daleko od vlage i toplote. Manžetnu je važno redovno čistiti i menjati kada se pohaba, jer nepravilno naleganje može uticati na tačnost merenja.

Dodatne funkcije koje olakšavaju život

Moderni digitalni aparati često imaju memoriju za čuvanje rezultata, detekciju aritmija i mogućnost povezivanja sa mobilnim aplikacijama. Ove funkcije su korisne za praćenje terapije i deljenje podataka sa lekarom.

(Krstarica)