Novo istraživanje percepcije boja izazvalo je pravu buru na internetu, a mnogi korisnici ne mogu da postignu konsenzus oko jednostavnog pitanja – koje boje zapravo vide?
Ali ne brinite, to nije oživljavanje viralne haljine iz 2015. koja je ljude podelila na tim „plavo-crni” i tim „belo-zlatni”. Ovog puta, tema razgovora je test koji meri koliko dobro razlikujete nijanse plave i zelene.
Na ismy.blue stranici možete pronaći test koji su osmislili neuronaučnici kako bi demonstrirali različite načine na koje ljudi percipiraju boje. Ideja iza ovog eksperimenta je da iako svi gledamo iste boje, svako ih može videti na malo drugačiji način. Test je dizajniran da odredi vašu prelaznu tačku između plave i zelene, a njegovi rezultati mogu otkriti zanimljive razlike u percepciji među ljudima.
Na sajtu, tim istraživača objašnjava da se imenovanje boja može razlikovati u zavisnosti od jezika koji govorimo i kako naš mozak čuva ove informacije. Tokom testa, na ekranu se prikazuju nijanse u rasponu od plave do zelene, a vaš zadatak je da odredite kojoj boji se nijansa više naginje. Kako test napreduje, nijanse postaju sve sličnije, što čini odluku sve težom, prenosi LADbible.
Šta vidite?
Nakon završetka testa, rezultati se prikazuju u obliku grafikona koji pokazuje kako prepoznajete boje u poređenju sa prosekom globalne populacije. Test takođe pruža interesantne uvide u to da li nijanse tirkizne više vidite kao plave ili zelene, pitanje koje se pokazalo kao veoma podela među korisnicima interneta.
Iza ovog neobičnog testa stoji Patrik Mino, neuronaučnik i stručnjak za veštačku inteligenciju. On ističe da na rezultate testa mogu uticati različiti faktori, kao što su kalibracija monitora, ambijentalno osvetljenje, pa čak i upotreba noćnog režima na uređajima. Preporučuje se isključivanje ovih opcija da biste dobili najtačnije rezultate.
Iako je ovaj test prvenstveno zamišljen kao zabavna aktivnost, Mino naglašava da je prilično pouzdan ako se ponavlja pod istim uslovima. Za najbolje rezultate, on savetuje korisnike da koriste isti uređaj i uslove osvetljenja za ponovljene testove, posebno ako žele da uporede rezultate sa prijateljima. Test obavite OVDE.
Dakle, ako vas zanima kako vaš mozak tumači boje, zašto ne biste isprobali ovaj neobičan test i otkrili nešto novo o vašoj percepciji boja?
(Krstarica)