Pred nama je sezona kukuruza koji rado jedemo kuvan ili pečen, ali nakon uživanja u slatkim zrnima, kukuruzni klipovi završe u smeću (ili se u nekim domaćinstvima se čuvaju za potpalu), ali čini se da su ti isti ostaci u Nemačkoj postali tražena roba. Na društvenoj mreži X (bivšem Twitteru) osvanuo je video u kojem se na policama nemačkih supermarketa nude paketi od 15 suvih klipova kukuruza za 10 evra (odnosno 7.99 na sniženju), izazvavši val iznenađenih komentara među korisnicima s Balkana.
Viralni video i reakcije korisnika
U kratkom videu vidi se uredno upakovana ambalaža s natpisom cene koja mnogima zvuči neverovatno. Jedan korisnik je napisao: “Iznenađujuće je videti nešto što mi bacamo kako se u Nemačkoj prodaje po tako visokim cenama.”
U Nemačkoj se prodaju ostaci klipa kukuruza.
Komiljka ili kočanjka ili čutka kako se već u kom kraju Srbije zove
15ak kom za 8,-€
😂😂🤦🏻♂️🤦🏻♂️🤦🏻♂️ pic.twitter.com/ookO9ZWiON
— A.N. ꒌ (@biznislab) April 24, 2023
Reakcije na X-u bile su različite, od sarkastičnih do poslovno inspirativnih: “Imam na selu skoro šleper ovoga, nisam ni znao da sam milioner.”
“Čemu im služi, za potpalu? Malo mi preskupo za to.” “Odlično je da ložiš vatru, mada ne verujem da se Nemci greju na taj način.”
“Evo odlične poslovne ideje – izvoz klipova kukuruza!”
Zašto Nemci kupuju ono što Srbi bacaju?
Činjenica da se sušeni klipovi kukuruza trguju na drugom kraju Evrope pokrenula je pitanje njihove upotrebe. Iako nema zvaničnog objašnjenja, najčešće se pominju dve mogućnosti:
Gorivo za roštilje ili kamine – suvi klipovi kukuruza daju dobar plamen i mogu zameniti klasično drvo ili brikete. Dekorativna upotreba – kao rustični ukras za jesenje aranžmane u domovima i ugostiteljskim objektima.
Bez obzira na namenu, potražnja u Nemačkoj jasno pokazuje da otpad iz jednog regiona može postati profitabilan proizvod u drugom.
Poslovna prilika za izvoz
Ova neobična pojava pruža zanimljivu poslovnu ideju srpskim preduzetnicima i poljoprivrednicima. Umesto da bacaju ili spaljuju klipove kukuruza, mogli bi:
Da ih sakupljaju i pakuju u estetske „jesenje“ setove za dekoraciju
Da ih prodaju komercijalnim roštilj barovima i kafićima na otvorenom
Da ih izvoze u Nemačku putem mreža maloprodajnih partnera i platformi za elektronsku trgovinu.
Vrednost skrivena u ostacima
Priča o klipovima kukuruza je još jedan primer kako ono što se u jednom okruženju smatra bezvrednim može postati profitabilan artikal na drugom tržištu. Sledeći put kada počnete da plevite svoju baštu ili čistite polje, možda ćete pronaći način da osušene klipove pretvorite u dodatni izvor prihoda.
U eri globalizacije i cirkularne ekonomije, stvaramo vrednost kada prepoznamo priliku u onome što drugi odbacuju – a suvi klipovi kukuruza to savršeno ilustruju.
(Krstarica)