Milionerka tvrdi da malo ko zna za ovu tehniku sa novcem, a bez nje je nemoguće obogatiti se!

Dominik Brodvej je multimilionerka – sav svoj novac je zaradila sama, nije ga nasledila. Ona je svoju karijeru započela kao finansijski konsultant, a dok je u početku pomagala veoma bogatim ljudima, sada su njeni klijenti „obični“ ljudi.

Ona je napisala i knjigu „The Wealth Decision“, ali finansijske savete deli i na društvenim mrežama, te u različitim kolumnama. Ovog puta prenosimo njen tekst za CNBC o najvažnijoj cifri koju morate da znate, ako želite da budete bogati.

Ako želite da budete bogati, morate da znate svoje brojeve, odnosno troškove. Koliko trošite na namirnice? Na zabavu? Na poklone? Pa, čak i koliko dajte za napojnicu.

Razumemo da ovo može da bude teško. Kada vaše finansije nisu onakve kakve želite da budu, ponekad je jednostavne lakše da se ne suočite sa njima. Ali u najmanju ruku, postoji jedna brojka koju prosto morate da znate: vaš krajnji broj, odnosno razlika između vašeg mesečnog prihoda i vaših mesečnih troškova.

Zvuči jednostavno, ali kao finansijski konsultant i multimilioner koji je sam stekao svoje bogatstvo, često sam iznenađen koliko malo ljudi može da mi kaže na licu mesta svoj mesečni bilans.

Da biste to uradili, nije vam potrebna detaljna tabela u Excelu, već samo sveska i olovka.

Korak 1: Vaš prihod

Ovo je iznos koji dolazi na vaše račune svakog meseca. Uključuje sav novac koji imate od posla sa punim radnim vremenom, ali i sav drugi prihod koji vam stiže sa strane – od nekog hobija, renti, dodatnog posla… Sedite i prebrojte sve. Ako vaš prihod uvek varira, koristite mesečni prihod tokom poslednjih šest meseci ili godinu dana.

Korak 2: Vaši troškovi

Za sam život potrebno je mnogo novca. Mnogi od nas imaju troškove za koje čak i ne shvatamo da ih plaćamo, ili troškove za koje nismo znali koliko su opterećujući i visoki. Pogledajte sve svoje transakcije i zapišite troškove za svaku od ovih stavki:

– stanovanje (kirija ili rata stambenog kredita, ako imate nešto od ove dve stavke

– komunalije (struja, gas, voda…)

– kablovska/TV/internet

– mobilni telefon

– namirnice

– obedovanje van kuće, odlazak u restorane, naručivanje hrane…

– prevoz

– automobil (popravke, gorivo, parking, osiguranje…)

– zabava/odmor

– ostalo (hobiji, lična nega…)

– odeća i obuća

– pokloni

– krediti (ukoliko imate neki)

– rate na kreditnoj kartici

– novac koji odvajate sa strane (ukoliko to radite)

Kada dobijete ukupan iznos, možete da odredite svoju mesečnu brojku.

Šta vam govori vaš rezultat?

Ako je vaš krajnji rezultat pozitivan, vi možete da postignete svoje ciljeve, kao što su otplata duga, ulaganje u biznis ili kupovina kuće. Bilo da je u pitanju 100 dolara ili nekoliko hiljada, tu možete da pronađete prostor za napredak u svojim finansijama i počnete da donosite pametne odluke u vezi svog novca.

Ako je vaša krajnja brojka toškova negativna, odnosno u minusu ste, nemojte da se obeshrabrite. Postavite sebi sledeća pitanja:

1. Koje troškove možete da eliminišete?

Navedite troškove koje možete bar malo da smanjite. Možda niste shvatili koliko novca trošite na ručak za poneti u kancelariji ili kupujete previše odeće? Možda bespotrebno dajete novac na neke kanale na kablovskoj televiziji?

2. Kako možete da zaradite još novca?

Navedite sve moguće načine na koje možete da ostvarite dodatni prihod:

Koje veštine ili interesovanja imate, a koje biste mogli da unovčite? Možda znate da svirate neki instrument i možete maloj deci da dajete lekcije? Ako volite pse, možete šetati psa nekom komšiji koji je star, bolestan ili nema vremena?

Da li postoji neka imovina koju biste mogli da iznajmite? Da li na vašem trenutnom poslu ima mesta za povišicu? Ili možete početi da tražite drugi posao gde biste mogli više da zaradite.

Može biti zastrašujuće i stresno ako pažljivo sagledate svoje troškove. Ali, to treba da uradite samo jednom godišnje. Biti svestan finansija koje dolaze i koje odlaze daće vam moć nad vašim transakcijama i učiniti da bolje razmišljate dok trošite novac.

(Krstarica)