Danas obeležavamo Petrovdan, ispoštujte jedan divan običaj, veruje se da jednu stvar nikako ne bi trebali da radite

Srpska pravoslavna crkva slavi danas Petrovdan, praznik posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu. Ovim danom završava se i petrovski post. Petrovdan je slava pekara i ribara, ali i slava mnogobrojnih porodica, česti su i vašari na današnji dan.

Petrovdan je jedan od 15 najvećih hrišćanskih praznika. Posvećen je svetim apostolima Petru i Pavlu, prvim propovednicima hrišćanstva i najbližim učenicima Isusa Hrista.

Sveti apostol Petar bio je ribar po imenu Simeon. Kada je pošao za Gospodom, dobio je ime Petar. Prvi od učenika jasno je izrazio veru u Isusa.

Posle silaska Svetoga Duha, kao propovednik Jevanđelja, posle samo jedne besede u Jerusalimu, obratio je u veru oko tri hiljade duša.

Propovedao je Jevanđelje po Palestini i Maloj Aziji, po Iliriku i Italiji.

Činio je moćna čudesa. Po zapovesti cara Nerona, osuđen je na smrt. Smatrajući da je nedostojan da umre kao sin Božiji, tražio je da ga razapnu naopako.

Sveti apostol Pavle, rođen je kao Savle, iz Tarsa. Bio je farisej i gonitelj hrišćanstva. Kada mu se na putu za Damask javio Gospod, čudesno se preobratio. Na krštenju, dobio je ime Pavle, i postao apostol.Propovedao je od granica Arabije do Španije, među Jevrejima i među neznabošcima.

Svetog apostola Pavla takođe je ubio car Neron, ali s obzirom da je bio rimski državljanin, nisu ga razapeli već su mu odrubili glavu istog dana kada je ubijen i Petar.

U narodu se veruje da Sveti Petar čuva stub na kome su Zemlja, nebeska slama (Mlečni put) i nebeski krst (sazvežđe Labuda).

Običaji i verovanja

Za Petrovdan se u narodu, vezuju mnoga verovanja i običaji.

Praznovanje Petrovdana započinje veče pre, kada se pale lile, buktinje od mlade kore divlje trešnje ili breze. Pale se na mestima gde se narod okuplja, na trgovima i raskršćima, simbolišući nekadašnje progone hrišćana. Na taj način, priziva se dobro zdravlje stoke i blagostanje u domaćinstvu.

Danas na Petrovdan se ne ide u polje, ne prežu se konji, ne počinju teški poljoprivredni radovi.

Veruje se da, od nove godine do danas ne bi trebalo jesti jabuke.

Oko ovog praznika dozrevaju „petrovače“, stara, autohtona sorta ranih jabuka od kojih majke s decom prave petrovdanski kolač.

Petrovdan je slava pekara i ribara, ali i slava mnogobrojnih porodica, česti su i vašari na današnji dan.

Po narodnom verovanju, Sveti Petar je sa Svetim Savom zamenio verige, pa se zato dešava da su na Savindan dani topli, a oko Petrovdana sveži.

Smatra se da sveti Petar čuva decu u raju, te da im na ovaj veliki dan deli jabuke. Zato ni jedna majka, koja je izgubila dete,
ovaj dan neće pojesti jabuku u strahu da njeno dete u raju tu jabuku neće dobiti.

Jabuke se ne seku nožem, ne lupa se jabuka o jabuku, niti se jabuke bacaju – to može privući veliko nevreme.

Ovaj dan će majke umesiti kolač ili pitu od jabuka i podeliti je deci i ukućanima.

(Krstarica)