9 svakodnevnih rečenica koje ne bismo smeli nikome da kažemo

Pohvalili ste prijateljicu koja je smršala? Možda mislite da ste joj dali kompliment, ali takav komentar može učiniti da se oseća neprijatno. Neke rečenice koje svakodnevno koristimo zapravo treba ukloniti iz našeg rečnika.

Evo 9 uobičajenih rečenica koje bi trebalo da prestanemo da govorimo drugima, prenosi Zadovoljna.hr.

1. „To nije moj posao, nisam plaćen za to.“

Ovo je najčešće korišćena rečenica kada odbijamo da uradimo posao. U 99 odsto slučajeva ova izjava će naljutiti vašeg šefa i dati mu do znanja da ste ravnodušni prema poslu. Umesto toga, biće bolje ako kažete „Imam mnogo posla danas. Šta da prvo uradim?’

2. „Nemam vremena da razgovaram sa tobom, previše sam zauzet.“

Takva izjava otkriva nečije loše vaspitanje. Biće mnogo bolje i ljubaznije ako kažete nešto poput „Žao mi je, ali moram da idem na sastanak koji uskoro počinje. Pričaćemo o tome drugi put“ ili „Pričaćemo o tome za sat vremena, moram prvo da završim“.

3. „Ovo možda zvuči glupo, ali…“

Ovakav početak rečenice ili razgovora dovodi u pitanje važnost svega što ćete reći. Zato izbacite ovu (često korišćenu) rečenicu iz svog govora!

4. „Bez uvrede, ali…“

Ovo zvuči kao upozorenje da ćete reći nešto neprijatno. Zbog toga će osoba sa kojom razgovarate najverovatnije smatrati da su vaše reči uvredljive. Čim osetite da ćete tako nešto reći – promenite temu.

5. ‘Ugojila si se!’ i ‘Smršala si!’

Za mnoge, sopstvena telesna težina i fizički izgled su osetljive teme. Mnogi ljudi teško prihvataju promene u sopstvenom telu, pa takvi komentari, čak i kada ih kažete kao šalu ili čak kao kompliment, mogu da im pokvare raspoloženje ili čak izazovu sukob. Ako želite da pohvalite nečiji (nov) izgled, jednostavno recite ‘Izgledaš sjajno!’

6. „Izgledate sjajno za svoje godine.“

Zvuči kao kompliment, ali osobi kojoj je namenjen, može zvučati samo kao podsetnik koliko ima godina. I često može zvučati kao da zapravo kažete: ‘U poređenju sa drugim starim ljudima, izgledate dobro.’ I u ovom slučaju najbolje je samo reći „Izgledaš sjajno“.

7. „Ti si u svom elementu, tvoje tipično ponašanje!“

Pokušajte da ne etiketirate ljude. Umesto rečenica koje „dozivaju“ nečiju ličnost i koje mogu da izazovu sukob, pokušajte da kažete nešto poput „Smeta mi što ste ponovo ostavili prljavo posuđe u lavabou“. Šta možemo učiniti da izbegnemo takve situacije u budućnosti?’ Priznajući da vam to smeta, akcenat stavljate na svoja osećanja, a ne na pomisao da je ponašanje vašeg partnera, deteta ili druge osobe sa kojom delite dom loše. Na ovaj način, vama bliska osoba može dobiti podsticaj da promenite ono što vam smeta.

8. „Da me stvarno voliš, ti bi…“

Ovom rečenicom ne samo da manipulišete nekim emocionalno, već i dajete toj osobi do znanja da vam se ne sviđa kako se ponaša prema vama. Takve reči teško da će vas još više povezati. Bolje je reći nešto poput „Osećao bih se bolje kada bismo…“ Najbolji način da održite vezu konstruktivnom je da objasnite zašto ste uznemireni, a zatim predložite rešenje.

9. „Previše si dobra za njega“; ‘Drago mi je da ste je se otarasili.’

Čak i kada najiskrenije želite da utešite nekoga ko je prekinuo vezu, ta osoba može ovu rečenicu shvatiti kao uvredu za svoj ukus u izboru partnera, ali i kao znak da njihova veza nije funkcionisala od početka. Umesto toga recite „To je njegov/njen gubitak“ što zvuči mnogo pozitivnije i pokazuje da saosećate sa voljenom osobom.

(Krstarica)