U svetu kripto-valuta „kovanice mim“ (engleski: meme – ideja, ponašanje ili stil koji se širi putem imitacije od osobe do osobe) su uglavnom samo šale bez suštinske vrednosti, ali porodica predsednika SAD Donalda Trampa pretvara njegov „mim-novčić“ u dve vrednosti: ozbiljan novac i pristup predsedniku.
Otkako je novčić lansiran ove godine, slilo se više od 320 miliona dolara honorara za njegove kreatore, po kompaniji za analizu „blokčejna“ Chainalisis. A u ponedeljak je Tramp promovisao večeru kojoj je planirao da prisustvuje 22. maja i koja je otvorena za skoro svakoga ko kupi dovoljno novčića.
Po pravilima takmičenja, 220 najboljih vlasnika „mim-novčića“ će otići na večeru u Trampov golf klub u Vašingtonu. Najboljih 25 će moći da prethodno bude i na prijemu gde će moći da druže s Trampom.
„Neka predsednik zna koliko Trampovih kovanica posedujete!“ poruka je na veb-stranici koja reklamira tu večeru.
Trgovačka aktivnost „mim-kovanica“ je skočila pošto je večera najavljena, a cena je porasla. Ali Trampovi ne moraju da sami prodaju novčiće da bi zaradili.
Decentralizacija je temelj kriptovalute. Bitkoin, najpopularniji kripto na svetu, rođen je u svetlu finansijske krize 2008. kao digitalna valuta koju nije trebalo da kontroliše neka banka ili država.
Trampovim „mim-kovanicama“ se može trgovati na decentralizovanoj berzi koja je u suštini mesto gde trgovci mogu da razmenjuju robu bez posrednika.
Umesto da uparuju kupce i prodavce jednog po jednog, decentralizovane berze koriste nešto što se zove „skup likvidnosti“ da bi osigurale da se trgovina odvija lako i trenutno. „Skupovi likvidnosti“ su u suštini automatizovani lonac fondova koji uparuju „mim-kovanice“ poput „$TRUMP-a“ s popularnijim tipovima kriptovaluta kojima se lako može trgovati.
Kada je lansiran „Tramp mim-novčić“, njegovi kreatori su prvobitno pustili 20% od planirane jedne milijarde ukupnog broja novčića. Polovina od tih 20% je stavljena na javnu prodaju, dok je druga polovina stavljena u „Skup likvidnosti“. CIC Digital, filijala Trampove organizacije, i još jedna kompanija imaju „prihod od trgovanja koji potiče od trgovačkih aktivnosti“ „Trampovih mim-kovanica“, navodi se na veb-stranici.
Kroz „Skup likvidnosti“, kreatori „Trampovih mim-kovanica“ zarađuju novac tako što naplaćuju male naknade za svaku trgovinu.
„Nije vas baš briga šta će se desiti sa cenom. Samo brinete da postoji kontinuirani obim“, rekao je Nicolaj Sendergard, istraživački analitičar u analitičkoj kompaniji blokčejn Nansen. „Što je veći obim, to je više trgovine, a samim tim i više naknade za vas“, objasnio je on.
Pošto su „blok lanci kriptovaluta“ javni, moguće je pratiti koliko je plaćenih naknada za trgovanje. Chainalisis je saopštio da su kreatori „Trampovih mim-novčića“ zaradili više od 1,3 miliona dolara u naknadama za trgovanje samo u sedmici pošto je večera najavljena. Vrednost „mim-novčića“ je skočila sa oko devet dolara na oko 14 dolara odmah posle te objave. Cena je u ponedeljak popodne već bila oko 11 dolara.
Pokrenut neposredno pre no što je preuzeo dužnost, „Trampov mim-novčić“ postao je jedan od najistaknutijih načina na koji predsednik koji krši norme mešajući politiku i svoje lične finansije.
Preostalih 80% „Trampovih mim-kovanica“ koji su još pod blokadom, dodeljeno je CIC Digital-u i drugoj kompaniji. Etički sporazum zabranjuje Trampu da „svakodnevno“ donosi odluke u Trampovoj organizaciji dok je predsednik i ograničava finansijske informacije o poslovanju s njom.
Tokom intervjua za En-Bi-Si tokom vikenda, Tramp je rekao da nije pratio promene cena svog „mim-novčića“ i odbacio je ideju da je profitirao od toga što je predsednik. Ali, odbacio je i sugestiju da će se odreći bilo kakve zarade ostvarene svojim kripto poduhvatima.
„Da li treba da dam svoj doprinos svim svojim nekretninama koje posedujem dugi niz godina ako malo porastu zato što sam predsednik i radim dobar posao? Ne mislim tako“, rekao je Tramp.
Tim koji stoji iza „Trampovih mim-kovanica“ agresivno pokušava da promoviše večeru s predsednikom.
„Dobre vesti! Predsednik Tramp dozvoljava još jednoj osobi da prisustvuje večeri“, navedeno je na zvaničnom nalogu „mim-novčića“ na platformi X prošle nedelje, podstičući ljude da ih kupuju. „Naši omiljeni mimovi $TRUMP-a biće prikazani predsedniku Trampu i mi ćemo izabrati jednu osobu koja će doći na večeru 22. maja!“, objvljeno je tu.
Kreatori su takođe pokušali da podignu ulog tako što su ponudili satove sa „Trampovom tematikom“ od 100.000 dolara za četiri najbolja vlasnika „Trampovih mim-kovanica“.
U ponedeljak uveče, Tramp je domaćin akcije prikupljanja sredstava „Cripto & AI Innovators Dinner“ koju sponzoriše njegova Maga, Inc. super PAC u svom golf klubu kod Vašingtona. Poziv za to koji je kružio onlajn nalaže onima koji su pozvani da plate 1,5 miliona dolara po osobi da bi učestvovali.
Ali da li će javnost ikada saznati ko je kupio svoj put na večeru „mim-kovanica“ s predsednikom, nije jasno. Za razliku od političkih donacija koje moraju biti prijavljene, ne postoji zahtev za otkrivanje podataka za kupce „mim-novčića“. Bela kuća nije odmah odgovorila na pitanje da li će objaviti detalje o učesnicima večere.
Kritičari Trampovog napada na „mim-kovanice“, među kojima je nekoliko demokrata, kažu da „pseudonimna priroda kriptovalute“ daje lošim akterima priliku da pokušaju i da neopravdano utiču na predsednika kupovinom njegove digitalne imovine.
Trampova veb stranica o „mim-kovanicama“ uverava one koji se registruju za takmičenje za večeru da njihovo puno ime i kontakt informacije „nikada neće biti javno prikazani“.
Umesto toga, oni koji se prijave biraju korisničko ime koje se prikazuje na rang-listi veb-lokacije. Rangiranje zavisi ne samo od toga koliko „Tramp mim-novčića“ neko ima, već i koliko dugo.
Posle broja 220, na tabeli je poruka za one koji su odmah ispod toga da kupe još „mim-novčića“: „Tako ste blizu. BORITE SE, BORITE, BORITE za svoju večeru s TRAMPOM“.
(Beta)
(Krstarica)