Zaboravljena biljka iz raja koja privlači sreću i novac u svaki dom: Zašto je još uvek nemate u kući?

Zaboravljena biljka iz raja koja privlači sreću i novac u svaki dom: Zašto je još uvek nemate u kući?

Mirta – biljka koja unosi sreću u dom: Nazivana „grana iz raja“, nekada je bila čuvar domaćeg ognjišta

Nekada poznata kao „grana iz raja“ i talisman kuće, mirta je biljka koja, prema starim verovanjima, donosi sreću i prosperitet u svaki dom.

Prema feng šuiju, drevnoj kineskoj filozofiji koja proučava energiju u prostoru, postoje biljke koje poboljšavaju energiju u kući i donose sreću njenim stanovnicima. Mnoge kulture imaju svoje biljke saveznice, a mirta (Myrtus communis) se oduvek izdvajala kao simbol prosperiteta i sreće.

Od davnina, razni narodi smatrali su je talismanom kućnog ognjišta. Legende i verovanja vezana za ovu mediteransku biljku su brojna – prema Bibliji, mirta je potekla iz grane koju je Adam poneo napuštajući raj. Jevreji je i dalje smatraju svetom biljkom, nazivajući je „cvetom iz raja“.

U staroj Grčkoj, mirta je simbolizovala čednost i čistotu, te je bila neizostavni ukras na venčanjima. Narodi Sredozemlja su je, međutim, povezivali sa ljubavlju i večnim životom. Danas je poznato i da mirta efikasno pročišćava vazduh od bakterija i štetnih mikroorganizama.

Jedno od zanimljivih verovanja jeste da vlasnik mirte treba da bude žena, a ukrasi i rituali povezani s njom uvek su bili popularni. Smatra se da mirta privlači novac i sreću, ali biljka zahteva pažnju – voli kada se o njoj vodi briga i kada se s njom razgovara. Samo tada će pomoći domaćici da stvori harmonično okruženje u kući.

Briga o mirti nije zahtevna. Ova biljka voli vlagu, pa je preporučljivo redovno prskanje i umereno zalivanje. U periodu od proleća do jeseni, potrebno je da se hrani jednom nedeljno. Takođe, kruna biljke mora se redovno oblikovati, idealno u proleće.

Prelepi zimzeleni grm može narasti do pet metara, a od juna do oktobra prekrivaju ga mirisni beli cvetovi, koji daju sitne, tamnoplave, jestive i lekovite plodove. Njeni listovi su sjajni, tamnozeleni i prijatno mirišu.

Mirta uspeva u bašti, voli hladniji vazduh, ali se može gajiti i u kući. Međutim, u zatvorenom prostoru može patiti od suvog vazduha, zbog kojeg lišće žuti i opada. Ako je držite unutra, važno je da prostorija bude provetrena, a leti biljku treba iznositi na otvoreno. Uz pravilnu negu, mirta će za četiri-pet godina početi da cveta i daje plodove.

Da bi cvetovi duže trajali, biljku je najbolje držati u svežoj prostoriji, zimi je umereno zalivajte, a kada procveta, koristite mlaku vodu. Leti, mirta najbolje uspeva na osunčanom mestu u bašti.

Ova biljka može biti uzgajana i kao bonsai, a njen prijatan miris čini je idealnom i za upotrebu kao začin. Njen plod je bobica sa mnoštvom semenki, a zimzeleni listovi su kožasti, jednostavni, dužine od tri do pet centimetara.

(mondo.rs)

(Krstarica)