Vaše stare mikrofiber krpe mogu opet biti ‘čiste kao suza‘, trik je u ovom jeftinom kuhinjskom sastojku

Mikrofiber krpe su postale nezaobilazan alat u svakodnevnom održavanju doma. Praktične i funkcionalne, ove šarene krpe su pogodne za čišćenje većine površina u svakom domaćinstvu, ali da bi uvek bile podjednako efikasne, važno je i njihovo održavanje.

Bez obzira da li čistite rernu, polirate nerđajući čelik ili uklanjate tragove sa televizijskog ekrana, krpe sa malim, ali moćnim vlaknima odlično zadržavaju prašinu, prljavštinu i bakterije i čine bilo koju površinu čistom za kratko vreme. Međutim, ako ih ne perete pravilno, zapravo možete učiniti svoj dom prljavijim.

Najpoznatija američka televizijska ličnost i autorka brojnih bestselera o održavanju doma i bašte, Marta Stjuart, otkrila je kako ove šarene krpe koje su „preuzele“ domaćinstva širom sveta uvek mogu biti čiste, mirisne i obavljati posao jednako dobro kao da su juče raspakovane.

Za čišćenje mikrofiber krpe, biće vam potreban veliki sudoper ili mašina za pranje veša, blagi tečni deterdžent, mrežasta kesa za veš, alkohol za trljanje, stalak za sušenje veša i uputstvo za pranje ovih krpe.

Bez obzira da li ih koristite za poliranje metalnih površina ili upijanje prosutih tečnosti, važno je da sledite ova uputstva, opisana na veb-sajtu Marte Stjuart, kako biste osigurali da krpe dugo zadrže svoju efikasnost.

1. Odvojite mikrofiber krpe od ostalih krpa

Možda deluje kao dodatni zadatak odvajati mikrofiber krpe od ostalih krpa, ali mikrofiber krpe je najbolje prati odvojeno. Kako objašnjava stručnjak za veš Melija Long, tkanine poput pamuka i flisa koje ispuštaju vlakna mogu oštetiti mikrofiber jer „deluju kao magnet i zadržavaju ta vlakna, što smanjuje njihovu efikasnost“. Ako ih imate samo nekoliko, stavite ih u mrežastu kesu.

2. Razmislite o prethodnom ispiranju

Ako su vaše krpe jako zaprljane, isperite ih ručno u hladnoj vodi pre nego što ih stavite u mašinu za pranje veša, baš kao što biste to uradili sa drugim jako zaprljanim krpama. Ovo će zaštititi manje zaprljane krpe koje perete u istom teretu i osigurati temeljno čišćenje za sledeći put kada ih koristite.

3. Pažljivo birajte deterdžent i koristite ga štedljivo

Koristite deterdžent koji ne sadrži omekšivače, mirise i optičke izbeljivače. „Ovi sastojci stvaraju film koji začepljuje vlakna i uništava njihovu moć upijanja“, kaže Long u članku. Veoma mala količina deterdženta je dovoljna za pranje mikrofiber krpa, dok previše može ostaviti ostatke ili vidljive tragove, čak i nakon ispiranja.

4. Pranje na nežnom ciklusu

Mikrofiber ne treba mešati da bi se oprao, tako da možete smanjiti brzinu centrifuge. Nežni ciklus će pomoći u očuvanju strukture vlakana i sprečiti rasparčavanje, a istovremeno temeljno oprati ono što treba očistiti.

5. Dodajte belo sirće

Izbegavajte omekšivače. Umesto toga, dodajte pola šolje belog sirćeta u ciklus ispiranja. Sirće prirodno omekšava i uklanja mirise sa tkanina, a to važi i za krpe od mikrofibera.

6. Razmislite o dodatnom ispiranju

Uverite se da je sav deterdžent potpuno ispran; svaki ostatak može smanjiti upijanje i izazvati tragove tokom čišćenja. Važno je da ga potpuno uklonite. Ako niste sigurni, pokrenite dodatni ciklus ispiranja.

7. Izbegavajte visoke temperature

Sušite na vazduhu ili u mašini za sušenje veša na niskom nivou. Visoka temperatura može istopiti sintetička vlakna, ostavljajući krpe krute i klizave, što znači da više nisu efikasne.

8. Izbegavajte omekšivače i maramice za sušenje veša

Maramice za sušenje veša, kao i omekšivači, ostavljaju sloj koji uništava mikrofiber tkanine. Najbolje je potpuno izbegavati njihovu upotrebu prilikom pranja ovih krpa kako biste izbegli oštećenje njihovih svojstava.

Nakon pranja i svežeg pranja, važno je pažljivo čuvati krpe od mikrofibera. Treba ih čuvati na čistom i suvom mestu, dalje od prašine i vlage, kako bi što duže zadržale statički elektricitet, što ih čini neophodnim za svakodnevno održavanje doma.

(Jutarnji list)

(Krstarica)