Ovo je najbolji paradajz koji možete posaditi: Stara sorta koja ne traži previše brige i hemije, a ukus oduševljava svakog ko ga proba

Ovo je najbolji paradajz koji možete posaditi – stara sorta koja ne traži previše brige i hemije, a ukus oduševljava svakog ko ga proba!

Ako ste ikada probali paradajz iz supermarketa i osetili samo prazan ukus i razočaranje – definitivno niste sami. Ali ono što mnoge mlađe generacije ne znaju danas je da postoji sorta paradajza koja zaista vraća veru u onaj pravi, domaći ukus – volovsko srce.

Ova stara sorta poznata je po izuzetnoj sočnosti, punom ukusu i mesnatom plodu gotovo bez semenki. Plodovi su često toliko veliki da jedan može biti dovoljan i za veću salatu! Njegova aroma je  blago slatkasta, duboka i autentična, kao da je stvoren da se jede uz seoski hleb, prstohvat soli ili uz malo maslinovog ulja.

Volovsko srce ne samo da oduševljava ukusom, već je i otpornije na bolesti u poređenju sa mnogim hibridima. Najbolje uspeva u zemljutu bez previše veštačkih đubriva i prskanja. Zbog toga ga posebno vole ljubitelji organske hrane i svi oni koji znaju da zdravlje počinje iz bašte.

Ne čudi što ova sorta doživljava pravu renesansu – na pijacama se traži paradajz „kao nekad“, a volovsko srce to i jeste.

Ako planirate sadnju ili samo kupovinu – ovo je paradajz koji morate imati na svom stolu ovog leta.

Gde nabaviti seme i kako ga saditi?

Seme volovskog srca može se naći u poljoprivrednim apotekama, specijalizovanim prodavnicama organskog semena ili online – ali birajte proverene proizvođače, jer je tržište puno hibrida koji se prodaju pod sličnim imenima.

Kada je u pitanju sadnja, evo nekoliko saveta za maksimalan prinos i najbolji ukus:

Vreme setve: Seme se seje u zatvorenom (na toplom mestu) krajem februara ili tokom marta, a rasađuje se u baštu sredinom maja, kada više nema opasnosti od mraza.

Zemljište: Volovsko srce voli plodno i dobro drenirano zemljište. Idealno je da zemlja bude bogata humusom, sa dodatkom stajnjaka ili komposta.

Razmak između biljaka: Pošto su plodovi veliki, a biljka bujna, ostavite dovoljno prostora – najmanje 70–80 cm između sadnica.

Zalivanje i nega: Redovno zalivanje je važno, ali bez preterivanja – zalivajte rano ujutru ili uveče, izbegavajući da voda pada po listovima. Biljku je poželjno vezivati za kolac i redovno uklanjati zaperke.

U tom smislu, ova sorta jeste nešto zahtevnija u odnosu na industrijske hibride, ali nagrada u vidu ukusa i kvaliteta je nemerljiva.

Zato, ako ove godine planirate svoju baštu – neka volovsko srce bude na prvom mestu. Vaša porodica (i nepce) će vam biti zahvalni!

(Krstarica)