Sa prelaskom u hladniji deo godine, vreme je da organizujemo garderobu i da u prvi plan stavimo topliju odeću, uključujući zimske kapute, jakne i bunde.
Odlažemo letnju i jesenju odeću, a kako zimska hladnoća zna biti prilično nemilosrdna, posebno ujutru i uveče, debela jakna je neophodna, prenosi Net.hr.
Možda ste primetili da je na njoj ostalo nekoliko tačaka od prošle sezone. Kako doći tamo bez gubljenja vremena i novca na hemijsko čišćenje, pročitajte u nastavku!
Kada su u pitanju zimski kaputi i jakne, različite tkanine zahtevaju različitu negu. Zbog toga uvek proverite uputstva proizvođača pre pranja.
Pošto ćete najverovatnije skinuti etiketu sa nove bunde ili kaputa ili će vremenom izbledeti, preporučuje se da je prethodno fotografišete.
Ne stavljajte jaknu ili kaput u mašinu za pranje veša, čak ni na najnižoj temperaturi i na najosetljivijem programu, ako proizvođač preporučuje samo profesionalno hemijsko čišćenje.
Ova greška, koju ne želite da napravite, može vas skupo koštati, jer kao što znamo, kvalitetna zimska odeća nije jeftina.
Način skladištenja je važan kao i samo čišćenje
Kaput okačite na kvalitetnu drvenu vešalicu da svojom težinom ne rasteže predeo ramena.
Potpuno ispraznite džepove nakon svake upotrebe, jer mogu da se pocepaju ili izgube oblik usled težine u njima.
Nemojte gužvati kaput jer neke tkanine mogu stvoriti nabore koje je nemoguće ispraviti.
Nemojte gurati kapute u uski ormar sa drugim stvarima, dobra cirkulacija vazduha u ormaru će pomoći da materijal duže traje.
Uklonite manje mrlje na kaputu ili jakni tretiranjem površine pamučnom krpom ili papirnim peškirom natopljenim hladnom vodom. Nemojte agresivno trljati jer ovaj proces može uništiti materijal.
Jakne od perja
Operite donju jaknu jednom ili dva puta u sezoni. Češće pranje može dovesti do toga da perje počne da se raspada i gubi volumen.
Uvek perite u hladnoj vodi na osetljivom programu i sa tečnim deterdžentom za veš koji ne sadrži jake hemikalije.
Takođe, uverite se da bubanj mašine za pranje veša nije pretrpan i perite samo jednu po jednu jaknu. Sušite ga u sušari zajedno sa tri teniske loptice, koje će obezbediti da se perje raširi po celoj površini.
Izvadite ga iz mašine za sušenje tek kada se potpuno osuši.
Flis jakna
Kada perete flis, okrenite odeću naopačke i operite kao i obično. Ako je potrebno, pokrenite dodatni ciklus ispiranja da biste uklonili sve ostatke deterdženta i osušili na vazduhu.
Vuneni kaput
Ne preporučuje se pranje vunenih kaputa više od jednom u sezoni. Pošto je to prilično delikatan materijal, s vremena na vreme je neophodno hemijsko čišćenje.
Suvu prljavštinu sa površine materijala možete ukloniti tvrdom četkom, ali pazite da ne oštetite tkaninu. Ogrlicu i dugmad očistite vlažnom krpom uz dodatak male količine blagog deterdženta za dodatno osveženje.
Koža i antilop
Da bi koža što duže ostala u prvobitnom stanju, jednom godišnje prepustite posao profesionalcu. Ne preporučuje se tretiranje kožne odeće vodom. Utrljajte losion za kožu da bi materijal bio mekan i gladak.
Antilopu je potrebno često češljati da bi bila u vrhunskom stanju.
Masne mrlje na rukavima i kragni možete da obrišete rastvorom medicinskog alkohola i vode, sirćeta i vode ili limunovog soka i vode, a zatim nanesite rastvor glicerina koji će omekšati kožu i produžiti njenu trajnost.
Veštačka koža
Proverite etiketu da biste videli da li se vaša odeća može prati u mašini. U tom slučaju okrenite kaput ili jaknu naopako i podesite program vune sa temperaturom vode od 30 stepeni Celzijusa.
Dodajte malu količinu deterdženta, operite i ostavite da se jakna osuši na vazduhu. Zatim nežno očetkajte veštačko krzno četkom od prirodnih vlakana.
Pranje u mašini za pranje veša
Pre nego što bacite zimski kaput u mašinu za pranje veša, proverite sve džepove i proverite da li ste uklonili sve predmete koji bi mogli da oštete kaput.
U mašinu za pranje veša nisu dozvoljene razne olovke, ključevi, novčići, maramice, tablete i slično. Zatim pričvrstite sve kopče, dugmad i rajsferšluse.
(Krstarica)