Uvenuće saksijske biljke su čest izazov sa kojim se susrećete čak i kada ste se o njima najbolje brinuli. Možda ste ih zalivali, možda čak i presadili, ali one počinju da pokazuju znake slabosti.
Nije nužno sve izgubljeno. Postoji jednostavno, ali efikasno rešenje.
Zašto saksijske biljke vene – i kako ih možete spasiti
Saksijske biljke često podležu stresu izazvanom sušom, bolestima ili čak previše vlage. Promene temperature ili premeštanje iz jedne prostorije u drugu takođe mogu uticati na njihovo stanje. U ovom trenutku, listovi počinju da gube boju, stabljike se opuštaju, a pupoljci ostaju zatvoreni ili otpadaju.
Umesto da odustanete, možete koristiti proizvod koji posebno regeneriše biljke. Priprema se sa jednom tabletom koju skoro svi imaju kod kuće. Kada se kombinuje sa vodom, stvara smešu koja stimuliše regeneraciju, jača koren i vraća sjaj.
Moć jednostavnog sastojka
Sve što vam je potrebno je tableta aspirina i litar destilovane vode. Zdrobite tabletu i mešajte je u vodi dok se potpuno ne rastvori. Dobijeni preparat ima sposobnost da ubrza razvoj korenovog sistema, inhibira razvoj gljivica, poveća otpornost biljke i smanji lučenje etilena, koji izaziva uvenuće.
Zalivanje ili prskanje biljke jednom nedeljno ovim preparatom može imati primetan efekat za samo nekoliko dana. Saksijske biljke postaju čvršće, listovi oživljavaju, rast ubrzava. Važno je promišljeno koristiti ovaj rastvor – jednom nedeljno je dovoljno. Više nije nužno bolje. Prekomerno zalivanje može imati suprotan efekat. Umerenost i redovnost su ključni.
Svaka biljka ima svoj ciklus, ali to ne znači da je treba baciti kada pokaže znake slabosti. Uz malo pomoći i malo pažnje, čak i najviše uvela saksijska biljka može ponovo zablistati.
(Krstarica)