Ako imate ljubičice koje negujete godinama i koje su zbog starosti počele da zaostaju u rastu, možete ih podmladiti. Prolećni meseci su pravo vreme za tako nešto.
Izvadite ljubičicu iz saksije, skalpelom isecite biljku od korena, uklonite suve stabljike i listove, a skalpelom nežno ostružite stablo biljke.
U saksiju sipajte novu zemlju, u nju utisnite stabljiku ljubičice, lagano pritisnite supstrat i umereno zalivajte. Zatim stavite providnu kesu preko saksije i ostavite je na umerenom suncu. Za 3 do 4 nedelje biljka bi trebalo da dobije novo korenje.
Razmnožavanje sa listova
Isecite list ljubičice pod uglom od 45 stepeni. Stavite zemlju u saksiju i napunite je vodom koja je ocedila, zatim napravite malu rupu u zemljištu i u nju stavite pripremljeni list afričke ljubičice. Ako imate hormon rasta, umočite isečeni deo u hormon rasta pre nego što posadite ljubičicu u zemlju.
Stavite prozirnu plastičnu kesu preko saksije i stavite saksiju na svetlo, toplo mesto koje nije na direktnoj sunčevoj svetlosti. Povremeno zalivajte biljku, tek kada primetite da se površinski sloj zemlje osušio. Za zalivanje uvek koristite oceđenu vodu.
Da bi se razvila iz lista, ljubičici je potrebno oko 21 dan. Ne vadite vreću iz saksije dok se ne pojave listovi.
Najbolji saveti za negu
Ljubičica ne voli ni previše ni premalo vode. Od proleća do jeseni zalivajte jednom nedeljno, a leti dva do tri puta, najbolje kroz dno saksije.
Da bi bila bujna i cvetala veći deo godine, dodajte đubrivo za cvetanje pri svakom drugom zalivanju.
Ljubičice su „društvene biljke“, pa više cvetaju ako su „u društvu“. Držite saksije sa ljubičicama grupisane u blizini izvora prirodnog svetla, ali raspoređene tako da se listovi biljaka ne dodiruju – tako će cvetati veličanstvenije.
Uklonite prašinu sa listova ljubičice mekom čekom ili pamučnom krpom.
(Najžena)
(Krstarica)