Većina nas pomisli na pranje veša tek kada nam ponestane čarapa ili kada je korpa za veš pred raspadanjem.
Ali malo ljudi razmišlja o tome kada da uključi mašinu za veš, iako upravo taj trenutak može napraviti razliku – kako za vaš kućni budžet, tako i za opterećenje elektroenergetskog sistema.
U stvari, jedan od glavnih „trošača“ struje u mašini za veš nije sam ciklus centrifuge ili dužina programa, već – zagrevanje vode. Što je temperatura viša, više energije odlazi u vazduh (ili bolje rečeno – na vaš račun za struju).
Pored toga, ako uključite mašinu za veš kada to radi većina domaćinstava – ujutru ili uveče – onda ulazite u takozvane periode vršne potrošnje. Tokom ovih sati, struja je često skuplja, posebno ako ste na višetarifnom modelu, a ceo sistem takođe trpi najveće opterećenje u to vreme.
Kada je najbolje vreme za pranje veša?
Idealno bi bilo da se izbegne potrošnja u „špicu“ – odnosno da se pere veš kasno noću ili rano ujutru, ako vam ne smeta. Takođe, razmislite o kraćim programima i pranju na nižim temperaturama. Već na 30 ili 40 °C, većina modernih deterdženata efikasno uklanja prljavštinu, dok potrošnja energije drastično opada.
Pametnim planiranjem možete uštedeti i novac i energiju – bez kašnjenja sa pranjem vaše omiljene majice. I usput možete rasteretiti sistem koji već svakodnevno koristi milione mašina za pranje veša, sušenje veša, bojlera i klima uređaja.
(Krstarica)