Kao deo svakodnevnog života, kuhinjski pribor i posuđe značajno doprinose pripremi porodičnih obroka i društvenih okupljanja, ali vremenom mogu postati opasni za upotrebu, dovodeći u opasnost kuvanje i bezbednost domaćinstva.
Bohdan Duha, direktor kompanije CreoGlass, ističe potrebu njihovog periodičnog pregleda i obnavljanja, piše Express.
Kuhinjski pribor se mora menjati
On je prokomentarisao: „Kuhinjsko posuđe se često zanemaruje, ali može značajno uticati na vaše iskustvo kuvanja i opšte zdravlje. Uverite se da je posuđe u dobrom stanju.”
On je naveo četiri kuhinjska predmeta koje „treba odmah baciti u smeće“. Iako mnogi čuvaju posuđe godinama, njihova zamena je imperativ za održavanje vašeg zdravlja.
1. Oštećeno nelepljivo posuđe
Nelepljivo posuđe je neophodno u svakoj kuhinji, omiljeno zbog lakoće upotrebe i lakog čišćenja. Međutim, ako nelepljiva površina počne da se haba sa strugotinama ili ogrebotinama, može da ispusti štetne supstance poput PFOA ili PTFE u vaše obroke. Ove supstance mogu predstavljati značajnu opasnost po zdravlje, posebno kada se tiganj jako zagreje. Korišćenje oštećenog nelepljivog tiganja ne samo da ugrožava bezbednost vašeg posuđa, već utiče i na ukus jer se hrana može zalepiti za izloženi metal i izgoreti.
Duha je upozorio korisnike: „Ako tiganji sa neprijanjajućim slojem pokazuju znake habanja, kao što su ogrebotine, strugotine ili izbledeli premaz, vreme je da ih zamenite. Potražite visokokvalitetno neprijanjajuće posuđe koje ne sadrži PFOA, ili razmislite o prelasku na alternative kao što su nerđajući čelik ili liveno gvožđe, koji su izdržljiviji i mogu da izdrže više temperature bez rizika od oslobađanja toksina.
Pored toga, Duha je preporučio redovno održavanje, uključujući korišćenje drvenog ili silikonskog pribora umesto metalnih strugača kako bi se produžio vek nelepljivih tiganja.
2. Dotrajale drvene kašike
Drvene kašike se koriste u mnogim kuhinjama, ali se vremenom mogu istrošiti, popucati ili cepati. Porozna priroda drveta olakšava česticama hrane, vlage i bakterija da prodre u ove pukotine, stvarajući tlo za razmnožavanje gljivica, koje mogu da vas razbole. Ovo nije samo higijenski rizik, već može uticati i na ukus hrane. Osim toga, fragmenti dotrajalih drvenih kašika mogu se odlomiti u hranu, što predstavlja opasnost od gušenja ili povreda, prenosi Net.hr.
Duha je naglasio: „Redovno pregledajte svoje drveno posuđe da li ima znakova oštećenja, kao što su pukotine, promena boje ili neprijatni mirisi. Ako vaše varjače pokazuju bilo koji od ovih znakova, vreme je da ih zamenite. Razmislite o ulaganju u drvene kašike napravljene od tvrđeg drveta kao što je javor ili maslina, koje je otpornije i manje upija vlagu. Možete da pređete na silikonske ili bambusove kašike, koje nude slične prednosti bez iste podložnosti pucanju ili rastu bakterija.
3. Zarđali noževi
Oštar i dobro održavan nož je neophodan u svakoj kuhinji, ali kada počne da se pojavljuje rđa, to je crvena zastavica – da može biti opasno. Ne samo da rđa može ugroziti preciznost noža i potencijalno uvesti opasne metalne čestice u hranu, ona takođe povećava rizik od povreda jer je sklonija klizanju.
Duha savetuje: „Da biste sprečili buduću rđu, uverite se da su vaši noževi dobro osušeni nakon pranja i izbegavajte da ih ostavljate u vlažnim uslovima. Čuvajte ih u stalku za noževe ili u umetku za fioke da bi sečiva bila suva i bezbedna. Redovno podmazivanje noževa, posebno sečiva od ugljeničnog čelika, takođe može pomoći u zaštiti od rđe.“
4. Iskrivljene plastične posude
Iako je plastično posuđe uobičajeno u mnogim kuhinjama, kada počne da se topi ili savija, vreme je da razmislite o njegovoj zameni.
„Plastično posuđe, iako pristupačno i svestrano, nije neuništivo. Visoka temperatura može dovesti do njihovog topljenja, izobličenja ili čak oslobađanja štetnih hemikalija kao što su BPA ili ftalati u hranu“, upozorava Duha.
(Krstarica)