Ekspert za zdravlje savetuje da ove 4 namirnice nikada ne držite kod kuće: „Izbacite ako želite da živite duže“

Ako želite da proslavite svoj 100. rođendan, prema Denu Buetneru, stručnjaku za dugovečnost i autoru bestselera Njujork Tajmsa, prva stvar koju treba da uradite je da uklonite četiri ključne namirnice iz svog doma.

Buetner, koji je decenijama putovao svetom i istraživao takozvane Plave zone – regione u kojima ljudi imaju tendenciju da žive duže od proseka – tvrdi da određena ponašanja u ishrani mogu značajno produžiti životni vek. Njegov pristup se razlikuje od, na primer, biohakera Brajana Džonsona, koji pokušava da uspori starenje pomoću tehnologije. Buetner se, umesto toga, oslanja na stvarne navike i stil života stogodišnjaka širom planete.

Šta su zapravo plave zone?

Plave zone su oblasti u svetu u kojima je znatno veća verovatnoća da će stanovnici doživeti stotu – i ostati zdravi i vitalni. Jedina takva zona u SAD nalazi se u Loma Lindi u Kaliforniji, gde živi zajednica adventista sedmog dana poznata po svom vegetarijanstvu, izbegavanju alkohola i cigareta i aktivnom društvenom životu.

Međutim, Buetner napominje da umerena konzumacija alkohola nije nužno prepreka dugovečnosti.

Ali ono što kaže da vam zaista može skratiti život su sledeće četiri vrste namirnica koje, kako kaže, „nikada ne bi trebalo da pređu prag vašeg doma“.

1. Prerađeno meso

„Broj jedan – prerađeno meso. Znamo da je povezano sa rakom“, rekao je Buetner u video snimku na TikTok-u.

Njegove tvrdnje potvrđuju i zdravstvene ustanove. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) svrstala je prerađeno meso i alkohol kao kancerogene supstance, dok je dr. Jirži Kubeš, radijacioni onkolog, ranije je naglasio da ograničavanje potrošnje ovih supstanci značajno doprinosi opštem zdravlju.

Prerađeno meso uključuje šunku, kobasice, salamu i viršle, od kojih su svi visoko obrađeni i često sadrže dodane konzervanse.

2. Gazirana i zaslađena pića

Buetner dalje upozorava na gazirane i druge zaslađene napitke, koje opisuje kao „glavni izvor rafinisanog šećera u američkoj ishrani“.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), ova pića su najveći izvor dodatnih šećera u svakodnevnoj ishrani Amerikanaca. Više studija povezuje njihovu redovnu konzumaciju sa epidemijom gojaznosti i porastom dijabetesa tipa 2.

3. Slane grickalice

Treća grupa su slane grickalice, poput čipsa i pereca. „Znamo da su snažno povezane sa povećanjem telesne težine“, upozorava Buetner.

Kardiolog dr Loren Boldvin izjavljuje da su takve grickalice „pune natrijuma i masti, ali nemaju nutritivnu vrednost“, nazivajući ih „praznim kalorijama“.

„Sve što unosite su kalorije bez vitamina, minerala i vlakana potrebnih vašem telu“, piše dr Boldvin na blogu Orlando Health. „To je recept za prejedanje jer ćete i dalje biti gladni, čak i nakon što pojedete celu kesu.“

4. Industrijski slatkiši

Na dnu liste su upakovani slatkiši – kolačići, čokoladice i slične poslastice koje su, kaže Buetner, „takođe snažno povezane sa gojaznošću“.

Britanska NHS (Nacionalna zdravstvena služba) upozorava da veliki unos šećera može izazvati karijes, debljanje, pa čak i dovesti do razvoja dijabetesa tipa 2. Iako su slatkiši privlačni zbog visokog sadržaja šećera, upravo ova privlačnost ih čini štetnim u svakodnevnoj ishrani.

Nemojte odustati od svega – ali ih držite podalje od kuće

Važno je naglasiti da Buettner ne poziva na potpunu zabranu uživanja. Naprotiv, naglašava razliku između povremenog uživanja van kuće i stalne dostupnosti nezdrave hrane kod kuće.

„Ako želite da uživate u tim stvarima, slobodno to učinite – samo nemojte da ih imate stalno kod kuće, da vas stalno mame. A onda, vidimo se kada budete napunili 100 godina“, zaključuje Buetner.

(Klik.hr)

(Krstarica)