Tokom perioda ekstremnih vrućina, travnjaci mogu brzo promeniti boju: od bujne zelene do suve, žućkasto-smeđe nijanse. Visoke temperature, nedostatak vlage i intenzivno sunce stvaraju uslove u kojima trava teško preživljava bez odgovarajuće nege. Upravo u tim vremenima postaje ključno razumeti kako zalivanje i briga o vašem travnjaku mogu uticati na njegov izgled i dugoročno zdravlje. Šeril Harper, direktorka kompanije Greensleeves Lawn Care, rekla je da je jedna od najčešćih stvari koje utiču na travnjake tokom letnjih meseci povećan promet hodanja, piše Daily Express.
„Dok porodice uživaju u svom baštenskom prostoru, roštiljanju sa prijateljima i opuštenim popodnevima sunčajući se, travnjak se koristi mnogo više nego tokom ostatka godine i zemljište može početi da se zbija“, objasnila je. U kombinaciji sa jakim suncem i vrlo malo vlage, vaš travnjak može brzo početi da izgleda znatno gore nego obično. Međutim, postoje jednostavni koraci koji mogu pomoći u smanjenju rizika od smeđeg i neravnomernog travnjaka. Iako mnogi ljudi misle da je njihov travnjak mrtav kada požuti, ovo je zapravo česta pojava tokom vrućeg vremena.
Iako može izgledati ružno, to je jednostavno zato što je dehidrirano. „Bez dovoljno vode, vaš travnjak može požuteti i postati poput slame, a oporavak će trajati mesecima. Da biste održali svoj travnjak zelenim tokom ovih vrućih perioda, dubinsko zalivanje nekoliko puta nedeljno je često efikasnije od laganog prskanja svakog dana. Budite strateški nastrojeni kada i kako zalivate travnjak, posebno kada je vruće“, objasnila je stručnjakinja.
Šeril je rekla da je jutro najbolje vreme za zalivanje travnjaka jer tada travnjak apsorbuje vlagu pre nego što sunčeva toplota izazove brzo isparavanje. Dodala je da treba izbegavati zalivanje usred dana kada su sunčevi zraci najjači, jer će to rezultirati brzim isparavanjem i neće efikasno negovati korenje trave. „Slično tome, zalivanje uveče može povećati rizik od bolesti jer trava ostaje vlažna preko noći“, objasnila je.
Nanošenje đubriva usred toplotnog talasa je još jedna greška koja potencijalno može izložiti vaš travnjak „opekotini“. Šeril je savetovala da se sačeka sa đubrenjem dok ne prođe vruće vreme ili, idealno, da se đubrivo primeni posle kiše kada se travnjak osuši. Tokom vrućeg vremena, važno je da dozvolite travnjaku da diše i da budete oprezni sa korovom koji mu može oduzeti važne hranljive materije.
(Večernji list)
(Krstarica)