Ako imate plinsku bocu u kući ovo morate da znate : Posebnu pažnju obratite na jednu stvar

Za plinske boce, mnogi se odlučuju zbog praktičnosti i najčešće, cene

Eksplozija gasa jedna je od najčešćih uzroka požara u kućama, a opet, mnoga domaćinstva se, zbog cene, odlučuju za grejanje i kuvanje na plin.

Šta treba da znamo ako imamo plinsku bocu u kući ili planiramo da je nabavimo?

Za plinske boce, mnogi se odlučuju zbog praktičnosti i najčešće, cene. U domaćinstvima, ljudi ih u glavnom koriste za grejanje i za šporete. Baš zato što se plin koristi svakodnevno, najvažnije je, ističu stručnjaci, da se plinska boca isključivo kupuje kod ovlašćenih distributera.

„Plinske boce, pravilno se kaže boce sa teškim naftnim gasom, se prodaju na benzinskim pumpama,i tu je tehnologija jednostavna, donesete praznu bocu, i dobijete punu bocu koju plaćate. Ono što je najozbiljnije po vas jeste da takvim bocama koje ste sami doneli, nije proveren ventil, koji vam je jedina zaštita od isticanja plina“, objašnjava za UNU profesor Mašinskog fakulteta dr Ivan Aranđelović.

Prilikom isticanja plina, stvara se eksplozivna atmosfera. Do eksplozije ne dolazi tako što plinska boca eksplodira, što predstavlja čestu zabludu, već prilikom eksplozivne atmosfere i izvora toplote koji može biti mali, poput varnice ili prekidača.

„Boca ne eksplodira, boca ostane netaknuta, eksplodira atmosfera oko nje, ali to su udari eksplozivni i po 10,15 metara od objekta“, kaže prof. Aranđelović.

Za držanje plinske boce u domaćinstvu, pored pažljivog odabira distributera, treba obratiti pažnju na još nekoliko stvari.

„Pravila za držanje plina su – da se u prostoriji u kojoj se koristi za grejanje i kuvanje, da ne bude više od jedne boce. Privatno lice bez posebnog ovlašćenja može da drži najviše 30 kilograma, najviše tri boce po 10 kilograma, ali ta količina od 30kg ne može da se pređe, računajte 10 kilograma po prostoriji, plus računajte ako je u jednoj prostoriji plin namenjen za kuvanje onda ta prostorija mora da ima najmanje 20 metara kubnih zapremine, i mora da ima prozor na zidu“, naglašava profesor Aranđelović za UNU.

Prozor je neophodan u prostoriji, gde se boca nalazi, jer ukoliko osetite gorak miris u vazduhu, potrebno je odmah napraviti promaju da bi gas izašao napolje i, kako stručnjaci napominju, nikako ne paliti prekidače za svetlo.

(Krstarica)