Džozef Bajden i Si Đinping su se tokom sastanka u San Francisku dogovorili da SAD i Kina nastave komunikaciju na nivou dve vojske i da sarađuju u borbi protiv trgovine drogom.
Američki predsednik je ocenio da je uspeh sastanka u tome što su Si i on „jednostavno razgovarali i bili otvoreni jedan prema drugom“.
Ipak, Bajden je nakon četvoročasovnog razgovora sa Sijem rekao za Si-En-En da i dalje veruje da je Si diktator.
„On je diktator u smislu da je tip koji vodi državu koja je komunistička zemlja zasnovana na obliku vlasti koji je potpuno drugačiji od našeg“, rekao je Bajden.
Kina: Izuzetno pogrešna i neodgovorna politička manipulacija
Peking je brzo reagovao, osudio Bajdenovu izjavu i okarakterisao je kao „izuzetno pogrešnu“.
Upitana o Bajdenovim komentarima, portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine Mao Ning rekla je da je ovakav govor izuzetno pogrešna i neodgovorna politička manipulacija i da se Kina tome odlučno protivi.
„Moram da istaknem da uvek ima ljudi sa skrivenim motivima koji pokušavaju da poseju neslogu i razbiju kinesko-američke odnose, a ni ovo neće uspeti“, istakla je Ning.
Zamoljena da pojasni na koga je mislila, Mao je odbila, rekavši da misli da ko god pokušava da potkopa i poseje razdor između Kine i SAD to zna.
Džozef Bajden je izazvao bes u Pekingu i ranije ove godine kada je izneo istu ocenu.
(RTS)