Kako navodi Miodrag Linta, žrtve kojima se podiže spomenik nisu pre rata živele u Tomini, niti su stradale na tom mestu.
„Zbog toga ne postoji nikakvo razumno opravdanje da se spomenik gradi u mjestu u kojem žrtve nisu živele, niti su na tom mjestu stradale. Pored toga, važno je istaći da tokom rata nije stradao nijedan Bošnjak iz Tomine. Takođe, nijedan Srbin iz tog sela nije osumnjičen, a kamoli osuđen za ratne zločine“, naglašava Linta.
Ističe da je u pitanju provokativna odluka lokalne vlasti u Sanskom Mostu „s ciljem da širi mržnju prema preostalim Srbima i da afirmiše najbezočniju laž da su Srbi agresori i zločinci, a Bošnjaci oslobodioci i žrtve“.
„Malobrojni Srbi povratnici se osjećaju ugroženo, nesigurno i uznemireno, jer im se šalje jasna poruka da napuste svoja vjekovna ognjišta. Važno je naglasiti da je u poslednje vrijeme na području Sanskog Mosta učestalo skrnavljenje srpskih nadgrobnih spomenika među kojima je i spomenik žrtvama Drugog svjetskog rata koji je nedavno obnovljen“, navodi Linta.
Linta poziva Ministarstvo spoljnih poslova Srbije da zatraži od Ministarstva spoljnih poslova BiH da se spreči izgradnja spomenika u selu Tomina, jer mu tamo, kako ističe, nije mesto.
Danas na području opštine Sanski Most živi nešto više od 400 srpskih povratnika, dok je pre rata bilo više od 27.000 Srba.
(RTS)