Ministarka Tanasković dodala je da će naredne godine davanja po košnici biti uvećana za 25 odsto, saopštilo je resorno ministarstvo.
„Iznos podsticajnih sredstava po košnici pčela u 2023. godini iznosio je 800 dinara, a oni pčelari koji su u sistemu organske proizvodnje dobijaju i dodatni iznos podsticaja od 40 odsto“, podsetila je Tanaskovićeva.
Osim podsticaja po košnici, dodala je, pčelari su u mogućnosti da koriste i podsticaje za nabavku novih mašina i opreme, nabavku pčelinjih matica, kao i za investicije u preradu i marketing pčelinjih proizvoda.
„Pčelarstvo predstavlja malu, ali izuzetno atraktivnu poljoprivrednu delatnost, koja poslednjih godina počinje da se tržišno prestrojava i prihvata uslove koje propisuje EU“, naglasila je Tanasković u Vranju.
Ukazala je da je med u perspektivi velika izvozna šansa Srbije, jer je čitava zemlja pogodna za razvoj pčelarstva, a prepoznavši značaj razvoja pčelarstva u Srbiji, ministarstvo je obezbedilo brojne podsticaje za pčelare.
U sektoru pčelarstva je cilj nastavak povećanja izvoza, pre svega na zahtevno EU tržište, ali i na tržišta drugih zemalja, kao i bolje pozicioniranje naših proizvođača na međunarodnom tržištu i povećanje njihove prepoznatljivosti, ukazala je Tanaskovićeva.
„Za realizaciju ovih ciljeva pčelari će i u narednom vremenskom periodu imati bezrezervnu podršku Ministarstva, pa tako trenutno radimo na usaglašavanju sertifikata za izvoz meda u Alžir, Bahrein, SAD i Izrael. Takođe, izrađen je i model sertifikata za izvoz na tržište Saudijske Arabije“, rekla je Tanaskovićeva, podsetivši da je nedavno potpisan protokol za izvoz meda u Kinu, a već imamo usaglašene sertifikate sa svim državama EU, Kanadom, Libijom, Rusijom…
(RTS)