EU uvela nove sankcije Iranu ali Revolucionarna garda zasad nije teroristička organizacija
Ministar kulture Mohamed Mehdi Esmaili i ministar obrazovanja Jusef Nuri stavljeni su na listu sankcionisanih, između ostalih. Njima su zabranjena putovanja i zamrznuta im je imovina u EU.
Na crnoj listi se nalazi i nekoliko predstavnika iranske Revolucionarne garde, uključujući zamenika šefa Alija Fadavija, kao i nekoliko regionalnih tužilaca i direktora zatvora.
Na listi pravnih lica koja su sankcionisana po novom zakonu nalazi se i policijski institut povezan sa iranskim agencijama za sprovođenje zakona.
EU je uvela sankcije protiv ukupno 196 pojedinaca i 33 pravna lica, uključujući moralnu policiju, šefove Revolucionarne garde i državne medije.
Prošlog septembra u Iranu su izbili masovni protesti posle smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru, koju je moralna policija uhapsila zbog nepropisnog nošenja marame.
Poslednjih meseci u EU se razbuktala i debata o Iranskoj revolucionarnoj gardi – da li je teroristička organizacija ili ne.
Između ostalih, Nemačka i Holandija su se zalagale da Revolucionarna garda bude proglašena – terorističkom.
Ipak:
"Za sada nemamo pravnu osnovu za to u EU", rekla je nemačka ministarka inostranih poslova Analena Berbok.
Tokom sastanka ministara spoljnih poslova, protivnici iranske vlade protestovali su u Briselu, tražeći, između ostalog, oštrije sankcije Iranskoj revolucionarnoj gardi.
Kako prenosi francuska novinska agencija AFP, okupilo se nekoliko hiljada ljudi.