Maratonci trčali čitav dan na Adi

TRADICIONALNI deveti „Maraton maratona“, prilikom kog se takmičari trkaju na ekstremnim distancama, održan je juče na Adi Ciganliji, a mnogobrojni Beograđani, koje je toplo martovsko sunce izmamilo u šetnju, na popularnom gradskom izletištu mogli su podrže domaće i inostrane sportiste. Internacionalnu ultramaratonsku manifestaciju i Prvenstvo Srbije organizovali su Atletski savez srpskih ekstremnih trka, ARK Eko maraton i JP „Ada Ciganlija“. Učestvovalo je nešto manje od 100 takmičara različitih starosnih kategorija, iz čak 14 zemalja. Oni su se nadmetali u ultramaratonima na 100 kilometara i 50 milja, ali i u vremenskim trkama koje traju šest i 12 časova. Nadljudski napori kojima su se izložili takmičari jedne od najizazovnijih i najzahtevnijih sportskih disciplina, počeli su u 8 časova. Za trke na 100 kilometara i 50 milja postavljeni su vremenski limiti od 13, odnosno 9 časova. Kod vremenskih trka, pak, učesnici su u trenutku proglašenja završetka trke morali da postave svoj startni broj na mestu gde su se zatekli, te da sačekaju da glavni sudija premeri dužinu na kojoj je takmičar završio trku. – I prethodnih godina sam viđala trkače na ovom potezu kako „kruže“ ceo dan – smeje se prolaznica Milena Stojadinović. – Volim i sama da trčim, učestvovala sam ranije i na polumaratonu, ali danas sam ovde sa decom, pa ćemo preći znatno kraću rutu. Kako bi takmičari izdržali iscrpljujuću višesatnu trku, tokom koje se izgubi i po nekoliko kilograma, na svaka dva kilometra mogli su da se okrepe na punktu pored staze. Osim vode, čaja od đumbira i sokova, dostupni su bili i supa, slatkiši, proja, džemovi, raznovrsno povrće, zapečene makarone… REZULTATIPRVO mesto u trci na 50 milja, odnosno 80 kilometara, pripalo je Siniši Božinu iz Zemuna (6.55.39). Drugo mesto osvojio je Zagrepčanin Ivica Čajko (7.30.30), dok je treće mesto zauzeo Ivica Tasić iz Odžaka (8.38.00). Sva tri mesta na podijumu na distanci od 100 kilometara zauzeli su takmičari AK „Sljeme“. Prvo mesto osvojio je Dejan Radanac (7.48.24), srebrna medalja pripala je Goranu Selanecu (7.55.40), a bronzana Nevenu Andrijaševiću (8.21.49).