Zvezda pregazila Zadar u Beogradu i prekinula niz od tri poraza

U dobroj atmosferi će košarkaši Crvene zvezde otputovati u Niš, gde će se od srede boriti za prvi trofej u sezoni – Kup Radivoja Koraća, pošto su pred odlazak na evroligašku i abaligašku pauzu ubedljivo savladali Zadar u „Štark areni“.

Zvezda je trijumfom u 20. kolu regionalno takmičenja prekinula dva niza – niz od tri pobede Zadrana u ABA ligi i niz od tri poraza crveno-belih u dva nadmetanja – od Barselone, Budućnosti i Žalgirisa.

Gosti iz Hrvatske su došli u Beograd u dobroj formi i nakon serije pozitivnih rezultata, ali za razliku od utakmica protiv Partizana i Cedevita Olimpije ranije tokom sezone, ni na trenutak nisu pokazali da mogu da se nose sa kvalitetnijim protivnikom.

Iako ponovo lišena pomoći povređenih Miloša Teodosića, Branka Lazića i Nikole Topića, Zvezda je pitanje pobednika rešila praktično čim je kročila na parket. Mlaka odbrana letargičnih Zadrana dopustila je crveno-belima da u ranoj fazi utakmice pogode šest trojki i već nakon prvih deset minuta igre steknu 19 poena prednosti (31:12).

Pogađao je ko god je probao od košarkaša Zvezde, dok napad Zadrana, pre svega zbog uspešno zaustavljenog Luke Božića i malog broja igrača koji su bili u stanju da proizvedu poene, nije bio ni blizu dovoljno efikasan da bi nadoknadio propuste užasne odbrane.

Samo pet igrača Zadra je poenterski doprinelo u prvom poluvremenu. Ubacili su poražavajuće dve trojke iz 16 pokušaja, a ni za dva nisu bili mnogo bolji – 6/18. Postigli su 12 poena u prvoj, a 10 u drugoj četvrtini, pa je posle prvog poluvremena na semaforu pisalo 53:22 za domaći tim.

Ništa se nije promenilo na terenu ni kada je počeo treći period. Zadrani su za četiri minuta postigli isto toliko poena i crveno-beli su prvi put umakli na plus 40 (66:26).

Konačno su gosti krajem trećeg kvartala nekoliko napada u nizu završili poenima, napravili su seriju 8:0 i pred početak poslednje četvrtine smanjili zaostatak na 33 poena (73:40).

Evidentno su već tada crveno-beli „digli nogu sa gasa“, pet i po minuta su stajali na postignuta 73 poena, pa je Zadar svoju seriju produžio na 12:0, ali daleko od toga da je zapretio i nagoveštajem preokreta u poslednjih 10 minuta.

Trener Zvezde Janis Sferopulos imao je večeras luksuz da ravnomerno raspodeli minutažu, pa su se svi njegovi izabranici upisali u strelce, a najefikasniji je sa 15 postignutih poena bio Džavonte Smart, koji je i dobio najviše minuta – 24.

Među košarkašima Zadra, koji su meč završili sa tri pogođene trojke iz 27 pokušaja, najbolji je, kao po navici, bio Luka Božić sa 16 postignutih poena, sedam skokova i četiri asistencije. Još je samo Mazalin imao dvocifren učinak – 11 poena.