Oblak odbranama doneo Atletiku četvrtfinale Lige šampiona, Italija bez predstavnika u elitnom takmičenju

Junak Atletiko Madrida i igrač revanš utakmice osmine finala Lige šampiona protiv Intera bio je golman Madriđana Jan Oblak.

Slovenac je odbranio dva penala čime je podigrao samopouzdanje saigračima u ključnim momentima utakmice.

Atletiko je poslednji četvrtfinalista ovogodišnjeg izdanja elitnog evropskog takmičenja, pre tima iz Madrida, mesto među osam najboljih obezbedili su: Bajern Minhen, Pari Sen Žermen, Real Madrid, Mančester siti, Arsenal, Barselona i Borusija Dortmund.

Italijanska Serija A ove godine neće imati predstavnika u Ligi šampiona, pre Interove eliminacije, Lacio i Napoli su okončali evropski put.

Minimalac Interu nije bio dovoljan

Fudbaleri Intera su pre revanš susreta imali minimalnu prednost, stečenu pobedom u Milanu 1:0. U Madridu su prvi stigli do gola u 33. minutu, Federiko Dimarko je bio precizan. Međutim, radost je kratko trajala, Antoan Grizman je izjednačio samo tri minuta kasnije.

Interu je i taj rezultat odgovarao, ali fudbaleri trenera Simonea Inzagija nisu preuzimali inicijativu, već su kontrolu igre i tok meča prepustili domaćoj ekipi koja kako je utakmica odmicala podizala nivo i intenzitet.

Ipak, poluvreme je okončao remijem, a u drugom delu duela Atletiko je nastavio s napadačkim akcijama koje su uglavnom rezultovale blokadama Intera.

Povremeni napadi napadači Intera nisu iskoristili, nekoliko puta su Markus Tiram, Lautaro Martinez i drugi propustili priliku da reše utakmicu u svoju korist. Ipak, Memfis Depaj je doneo Atletiku novu nadu, golom u 87. minutu meča.

Produžeci su završeni bez golova, Atletiko je primenio dve taktike. Tokom prvog je igrao ofanzivno, tražio gol i pokušavao, kao i tokom većeg dela meča, preko krilnih igrača da dođe do pogotka, a u drugom je prepustio inicijativu Interu. Fudbaleri italijanskog tima kao da nisu imali dovoljno energije, vizije i snage da reše meč.

Zanimljivo je da je Inter ovim porazom prekinuo trijumfalni niz od čak 15 utakmica, a pored toga ubeležili su i prvi neuspeh u 2024. godini.

Precizni za Atletiko sa penala bili su Memfis Depaj, Rodrigo Rikelme i Anhel Korea, dok je golman Intera Jan Zomer zaustavio udarac Saula Njigeza.

Golove za Inter sa 11 metara postigli su Hakan Čalhanoglu i Frančesko Ačerbi.

Penal seriju rešio je Jan Oblak, maestralnim intervencijama. Odbranio je udarce Aleksisu Sančezu i Dejviju Klasenu, dok je Lautaro Martinez promašio ceo gol.

Mora se reći da su fudbaleri Atletiko Madrida igrali izuzetno hrabro, ponekad čak i rizično, ali se na kraju takav pristup i isplatio prolazom u četvrtfinale Lige šampiona.